Jak wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego rodzinę pracownika, który traci etat

Rzeczpospolita (2011-04-11), autor: Michał Jakubowski , oprac.: GR

kwi 11, 2011

Jeden z naszych pracowników dostał wypowiedzenie umowy o pracę, która w efekcie rozwiąże się z końcem kwietnia. Pracownik ten zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego żonę i dziecko. Czy członkowie rodziny powinni zostać tak jak on wyrejestrowani z ubezpieczenia przez złożenie formularza ZUS ZWUA? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Jak odpowiada „Rz” zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu reguluje ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z jej art. 3 ust. 2 pkt 4 ubezpieczonymi w NFZ są członkowie rodzin osób podlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego albo ubezpieczających się dobrowolnie, jeżeli nie są osobami podlegającymi obowiązkowi ubezpieczenia
zdrowotnego, ani uprawnionymi do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji.

Zarówno osoba objęta obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, jak i osoba, która dobrowolnie ubezpieczyła się w NFZ, ma obowiązek zgłosić członków rodziny do tego ubezpieczenia, którzy po tym uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Zgłoszenia dokonuje za pośrednictwem płatnika składek na druku ZUS ZCNA.

Członek rodziny, który uzyskuje inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, bądź traci status członka rodziny, powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego. Wyrejestrowania, w zależności od miejsca zamieszkania członka rodziny, płatnik dokonuje na dokumencie ZUS ZCNA. Zatem wyrejestrowania członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego nie dokonuje się w dokumencie ZUS ZWUA.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ubezpieczonego i członków jego rodziny ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 11 kwietnia 2011 r.