.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #
www.gazetapodatkowa.pl - podatki, rachunkowość, prawo pracy, składki, zasiłki, emerytury, księgowość
Zwrot wydatków poniesionych przez pracowników w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych nie powoduje u nich powstania przychodu ze stosunku pracy. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 21 marca 2011 r., nr IPPB2/415-3/11-4/AS.

Spółka zatrudnia przedstawicieli handlowych na podstawie umów o pracę. Miejsce jej wykonywania jest określone jako obszar kilku województw. Stąd jej wykonywanie związane jest z przejazdami oraz spotkaniami w terenie z obecnymi oraz po­tencjalnymi klientami. Ponieważ pracownicy przemieszczają się w obrębie obszaru wskazanego w umowach o pracę jako miejsce jej wykonywania, wyjazdy te nie są kwalifikowane jako wyjazdy służbowe. W konsekwencji spółka nie wypłaca pracownikom diet i innych należności przysługujących w przypadku podróży służbowych.

Wskazani pracownicy ponoszą szereg wydatków związanych ze świadczoną pracą. Są to m.in. wydatki na noclegi w trasie, zakup paliwa do służbowych aut, opłaty parkingowe. Wydatki te są dokumentowane fakturami, rachunkami i paragonami wystawionymi na spółkę. Na ich podstawie spółka dokonuje zwrotu pracownikom udokumentowanych wydatków. Do organu podatkowego spółka zwróciła się z pytaniem, czy omawiane zwroty powinna traktować jako przychód ze stosunku pracy i w konsekwencji opodatkować.
Przede wszystkim organ zaznaczył, że kwestię procedury zwrotu wydatków związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych pracowników należy rozpatrywać na tle przepisów bądź postanowień regulaminów i statutów spółki obowiązujących w tym zakresie. Jednocześnie stwierdził, że sposób rozliczenia tych wydatków nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego po stronie pracowników z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

W przedstawionym przez spółkę stanie faktycznym organ podatkowy uznał, że ponoszone przez pracowników wydatki mają bezpośredni związek z wykonywaniem obowiązków służbowych wynikających z umowy o pracę. Wydatki te nie zaspokajają celów osobistych pracowników, ale związane są wyłącznie z celami służbowymi. W trakcie wykonywania pracy zatrudnieni przedstawiciele handlowi ponoszą bowiem wydatki związane z wykonywaniem określonych czynności (zadań) w imieniu i na rzecz swojego pracodawcy.

Wobec powyższego organ uznał, że zwrotu wydatków poniesionych przez pracowników, związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych wynikających z umowy o pracę, spółka nie powinna traktować jako przychodu ze stosunku pracy oraz pobierać i odprowadzać od nich zaliczki na podatek dochodowy.


Gazeta Podatkowa nr 29 (757) z dn. 2011.04.11, strona 1
Dział: Strona tytułowa
Autor: Agata Cieśla

dodano: 2011-04-11 21:03Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.