Dochody wpływają na ulgę

Dziennik Gazeta Prawna (2011-04-14), autor: Magdalena Majkowska , oprac.: GR

kwi 14, 2011

Rodzicom przysługuje ulga prorodzinna na dorosłe dzieci niepełnosprawne, otrzymujące zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny, bądź rentę socjalną na specjalnych zasadach. Nie ma tutaj zastosowania ani kryterium wieku (25 lat), ani limit dochodów (3089 zł). Ograniczenia te dotyczą wyłącznie dzieci zdrowych. Jednak praktyka organów podatkowych pokazuje, że zarobki niepełnosprawnego syna lub córki mogą mieć wpływ na ulgę. Wszystko przez warunek posiadania obowiązku alimentacyjnego względem dorosłego dziecka, każdego, w tym niepełnosprawnego – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Przepisy podatkowe nie dają wskazówek, w jakich sytuacjach uznać, że podatnik utrzymuje pełnoletnie niepełnosprawne dziecko w związku z wykonywaniem obowiązku alimentacyjnego. Zasadą jest, że rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie.

Sądy wskazują, że obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka niepełnosprawnego może trwać całe jego życie, a zarobkowanie nie jest jedyną przesłanką decydującą o możliwości samodzielnego utrzymania się przez dziecko.

Obowiązek alimentacyjny rodziców może nigdy (wyłączywszy śmierć) nie wygasnąć, jeżeli ich dziecko, w szczególności wskutek niepełnosprawności, nie osiągnie ekonomicznej, a często też innej samodzielności.
Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie. W takim przypadku świadczenie alimentacyjne polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego, a podatnik będzie uprawniony do ulgi prorodzinnej.

Sama okoliczność uzyskania przez pełnoletnie niepełnosprawne dziecko dochodu jest zatem niewystarczająca, by odmówić podatnikowi prawa do ulgi. Możliwe są sytuacje, gdy osoba niepełnosprawna zarabia nawet powyżej średniej krajowej, ale jest bardzo chora i koszty jej leczenia czy rehabilitacji przewyższają otrzymywane zarobki.

Przepisy nie przewidują limitu kwotowego zarobków dziecka pełnoletniego, więc każdy przypadek będzie analizowany indywidualnie. Warto zatem gromadzić dokumenty potwierdzające ponoszone wydatki w związku z leczeniem, rehabilitacją oraz utrzymaniem osoby niepełnosprawnej. Jeżeli jednak rodzice nie posiadają takich dokumentów, z których wynikają konkretne kwoty, organy podatkowe nie powinny pomijać dowodu, jakim jest oświadczenie podatnika składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Rodzice mogą uwzględnić ulgę prorodzinną na dorosłe dzieci niepełnosprawne otrzymujące zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną – bez względu na ich wiek, jeśli wykonują wobec nich obowiązek alimentacyjny.



Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 kwietnia 2011 r.