Emerytura zależy od kapitału początkowego

Rzeczpospolita (2011-04-19), autor: kwa , oprac.: GR

kwi 19, 2011

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, wysokość świadczeń emerytalnych jest zależna od wysokości indywidualnych składek ubezpieczonych. Są ewidencjonowane dopiero od 1999 r. Do ustalenia wysokości emerytury należy więc obliczyć tzw. kapitał początkowy.

Aby ZUS mógł wyliczyć kapitał początkowy, należy najpierw wystąpić z wnioskiem w tej sprawie (druk ZUS Kp-1). Trzeba także wypełnić kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6).

Występując o wyliczenie kapitału początkowego, zainteresowany musi przedłożyć świadectwa pracy sprzed 1999 r. oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu od pracodawcy (druk ZUS Rp-7). Potwierdzeniu okresów zatrudnienia mogą także służyć legitymacje ubezpieczeniowe z wpisami od pracodawcy, umowy o pracę, powołania, wpisy w starych dowodach osobistych czy pisma kierowane przez zakład pracy do pracownika w czasie zatrudnienia.

Jeśli ubezpieczony nie dysponuje takimi dokumentami, powinien postarać się je uzyskać. Jeżeli poszukiwania dokumentacji nie przynoszą skutku, kroki należy skierować do jednego z archiwów państwowych lub przejściowych. ZUS dysponuje wykazem takich archiwów.

Więcej w Rzeczpospolitej z 16 kwietnia 2011 r.