.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Spółka zapłaci za brak sprawozdania

Dziennik Gazeta Prawna (2011-04-22), autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR

Spółka, która nie złoży sprawozdania finansowego w rejestrze sadowym, może zostać ukarana grzywną. Firmy, które zatwierdziły sprawozdania finansowe za 2010 rok, muszą je opublikować w Krajowym Rejestrze Sądowym - 15 dni od tego momentu.

Ekspert Dziennika Gazety Prawnej wyjaśnia, że niedopełnienie tego obowiązku skutkuje karą grzywny lub ograniczenia wolności od 1 do 12 miesięcy. W praktyce odpowiedzialność z tego tytułu sprowadza się do sankcji grożących za niedopełnienie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego w sądzie wynikających z ustawy o krajowym rejestrze sądowym. Przepisy te przewidują, że w przypadku, gdy dokumenty nie zostały złożone, sąd może wezwać zobowiązanych, wyznaczając im dodatkowy, siedmiodniowy termin na złożenie brakujących dokumentów.

W przypadku gdy w ciągu dodatkowego terminu dokumenty nie zostaną złożone, sąd nakłada grzywnę w wysokości przewidzianej w kodeksie postępowania cywilnego.
W jednym postanowieniu sąd może wymierzyć grzywnę nie wyższą niż 1 tys. zł. Grzywna w tej wysokości może zostać wymierzona trzykrotnie. Gdy trzykrotne nałożenie grzywny nie przyniesie efektu, sąd może ponawiać jej nakładanie już bez ograniczenia kwotowego. Ostatecznie sąd rejestrowy uprawniony jest do ustanowienia kuratora dla osoby prawnej, co w konsekwencji może doprowadzić do jej likwidacji. W przypadku spółki osobowej sąd rejestrowy może orzec o jej rozwiązaniu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 kwietnia 2011 r.

dodano: 2011-04-22 22:16Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.