Rodzice po rozwodzie muszą podzielić się kwotą ulgi

Rzeczpospolita (2011-04-25), autor: Monika Pogroszewska , oprac.: GR

kwi 25, 2011

Warunkiem odliczenia jest wykonywanie władzy rodzicielskiej. Nie trzeba mieszkać z dzieckiem – czytamy w Rzeczpospolitej.

Zgodnie z ustawą o PIT obojgu rodzicom przysługuje odliczenie 1112,04 zł na każde dziecko, w częściach równych lub w dowolnie ustalonej przez siebie proporcji. Ważne jest, by łączna kwota odpisu nie przekroczyła ustawowego limitu.

Rodzice po rozwodzie lub separacji, jeśli obydwoje mają władzę rodzicielską, będą musieli ustalić, w jakiej kwocie i które z nich korzysta z odliczenia ulgi na dziecko. Konieczne jest porozumienie w tym względzie.
Jeśli rodzice nie ustalili proporcji, to należy przyjąć, że mogą ją odliczyć w częściach równych.

Ulga przysługuje także osobie, która ma ograniczoną władzę rodzicielską. Dopiero pozbawienie lub zawieszenie tej władzy sprawia, że dana osoba traci prawo do odpisu.
Rodzic, który skorzystał z ulgi ponad określony limit, będzie musiał skorygować zeznanie podatkowe i dopłacić podatek. Urząd skarbowy może szybko zweryfikować, czy kwota ulgi nie została odliczona podwójnie. Wystarczy wpisać do systemu numer PESEL dziecka, który rodzice obowiązkowo podają w zeznaniu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 22 kwietnia 2011 r.