Rozliczenie z urzędem tam, gdzie życiowe interesy

Rzeczpospolita (2011-04-26), autor: WP , oprac.: GR

kwi 26, 2011

Osoba, która się przeprowadziła do innego państwa, z reguły nie będzie już opodatkowana w Polsce. Z fiskusem podatnik rozlicza się w tym kraju, w którym ma miejsce zamieszkania. Wyjaśnieniem tego pojęcia zajęła się ostatnio Izba Skarbowa w Warszawie – czytamy w Rzeczpospolitej.

Warszawska Izba Skarbowa przypomniała, że obowiązkowi podatkowemu od wszystkich swoich dochodów podlegają w Polsce osoby, które mają tu miejsce zamieszkania. Są to wszyscy ci, którzy mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywają na nim dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Zdaniem Izby Skarbowej przez „centrum interesów osobistych” należy rozumieć wszelkie powiązania rodzinne, tzn. ognisko domowe, aktywność społeczną, polityczną, kulturalną, obywatelską, przynależność do organizacji czy klubów, uprawianie hobby itp. Z kolei „centrum interesów gospodarczych” to przede wszystkim miejsce prowadzenia działalności zarobkowej, źródła dochodów, posiadane inwestycje, majątek nieruchomy i ruchomy, polisy ubezpieczeniowe, zaciągnięte kredyty, konta bankowe itd.

Izba Skarbowa zaznaczyła też, że miejsce zamieszkania do celów podatkowych potwierdza certyfikat rezydencji – zaświadczenie wystawiane przez administrację podatkową.

Więcej w Rzeczpospolitej z 26 kwietnia 2011 r.