Zasiłek dla młodocianej matki z uczniowskiego wynagrodzenia

Rzeczpospolita (2011-04-27), autor: Izabela Nowacka , oprac.: GR

kwi 27, 2011

Uczennica urodziła dziecko. Jest w II klasie i ma umowę w celu przygotowania zawodowego. Od 1 marca 2011 wynagrodzenie ucznia nie może być mniejsze od 171,91 zł, a jej zasiłek wyniósł 121,83 zł (średnia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc porodu). W jakiej wysokości wypłacić jej zasiłek macierzyński? Czy należy się jej 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego i 2 dodatkowego, jeśli 30 czerwca 2011 umowa zostanie rozwiązana? – pyta czytelniczka Rzeczpospolitej.

Z odpowiedzi dziennika wynika, że dziewczyna, która urodzi dziecko, mając umowę w celu przygotowania zawodowego, ma prawo do urlopu macierzyńskiego i pieniędzy za ten czas.
Jednak, gdy w trakcie trwania urlopu umowa o pracę się rozwiąże, urlop także zostaje przerwany. Ustanie stosunku pracy nie oznacza końca otrzymywania zasiłku macierzyńskiego. Natomiast za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego również przysługuje zasiłek, nawet po ustaniu zatrudnienia.
Przepisy kodeksu pracy odnoszące się do pracowników młodocianych nie regulują odrębnie kwestii uprawnień związanych z rodzicielstwem.

Za czas urlopu macierzyńskiego i urlopu dodatkowego przysługuje zasiłek macierzyński. Do pracowników młodocianych stosuje się ogólne zasady obowiązujące przy ustalaniu prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz podstawy wymiaru, najpierw wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłków. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Wobec tego, nawet jeśli tytuł do ubezpieczenia chorobowego wygaśnie w związku z ustaniem zatrudnienia, ale pracownica urodziła dziecko wcześniej, czyli jeszcze będąc pracownikiem, zasiłek będzie przysługiwał także po rozwiązaniu umowy. Jeśli płatnikiem zasiłku jest pracodawca, to on będzie go wypłacał do dnia rozwiązania umowy, a potem obsługę młodocianej przejmie ZUS.

Osobom pobierającym zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia zasiłek ten przysługuje również za czas dodatkowego urlopu. Warunkiem jego wypłaty przez dodatkowy okres jest wystąpienie przez zainteresowaną z odpowiednim wnioskiem do płatnika zasiłku (ZUS) przed rozpoczęciem pobierania zasiłku za dodatkowy okres.

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego pracownika młodocianego wyznacza się jako średnie miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc porodu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 kwietnia 2011 r.