Kiedy przysługują świadczenia z pomocy społecznej

Dziennik Gazeta Prawna (2011-04-27), autor: Dziennik Gazeta Prawna , oprac.: GR

kwi 27, 2011

Czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej wystąpiła z wnioskiem do wójta o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego z tytułu ukończenia 75. roku życia. Otrzymała odpowiedź odmowną, w uzasadnieniu podano, iż zainteresowana w grudniu 2003 r. została skierowana do domu pomocy społecznej (za częściową odpłatnością), a ponadto, że w obrocie prawnym istnieje decyzja ZUS ustalająca jej prawo do dodatku pielęgnacyjnego. Czy w sytuacji, gdy faktycznie wstrzymana została wypłata dodatku (z uwagi na przebywanie w domu pomocy), nie mam prawa do zasiłku pielęgnacyjnego – pyta czytelniczka.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Przysługuje on osobie uprawnionej do emerytury lub renty, uznanej za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, jak również osobie, która ukończyła 75 lat. O dodatek nie mogą się ubiegać osoby przebywające w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywają poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Z przepisu wynika, że zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. W powyższej sprawie czytelniczka ponosi częściowo koszty utrzymywania w domu pomocy społecznej, a więc z tego powodu nie można jej odmówić prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.

Więcej z Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 kwietnia 2011 r.