Odsetki od zaległości składkowych należą się zawsze

Rzeczpospolita (2011-04-27), autor: Mirosław Łobanowski , oprac.: GR

kwi 27, 2011

Płatnik, który nieterminowo odprowadził należności do ZUS, musi zapłacić odsetki. Nie ma znaczenia, czy się do tego przyczynił czy nie – czytamy w Rzeczpospolitej.

W przypadku nieopłacenia składek w terminie należy uiścić odsetki jak w przypadku zwłoki, a nie, że należą się tylko wówczas, gdy opóźnienie jest wynikiem okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi płatnik.

Pojęcie „odsetki za zwłokę” używane w ustawie systemowej i ordynacji podatkowej wiąże się z sytuacją, kiedy podatnik lub inny podmiot zobowiązany do uregulowania podatku/składek nie zapłaci ich terminowo.
Odsetki należą się zawsze, gdy powstaje zaległość podatkowa/składkowa. W przypadku opóźnienia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Natomiast w razie zwłoki dłużnika może ponadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Przy świadczeniach pieniężnych za opóźnienie w świadczeniu wierzycielowi przysługują odsetki bez względu na winę dłużnika.

Zgodnie z ordynacją podatkową, odsetki od nieopłaconych terminowo składek należą się na zasadach i w wysokości określonych w ordynacji. Odsetki za zwłokę naliczane są od zaległości podatkowych (niezapłacony w terminie podatek) od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku, lub w którym płatnik miał obowiązek dokonać wpłaty podatku na rachunek organu podatkowego do dnia, w którym nastąpi obciążenie rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 kwietnia 2011 r.