Podatnik musi wykazać, ile wydał na pochówek

Rzeczpospolita (2011-04-29), autor: Aleksandra Tarka , oprac.: GR

kwi 29, 2011

Wydatki związane z pogrzebem spadkodawcy pomniejszają wartość schedy do opodatkowania. Spadkobiercy muszą je jednak udokumentować.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, NSA oddalił skargi kasacyjne spadkobierców kwestionujących wartość spadku, od którego fiskus naliczył podatek.
Chodziło o spadek po ojcu skarżących, który zmarł w 1982 r.

Spadkobiercy, tj. wdowa i dzieci, zwlekali z przeprowadzeniem postępowania spadkowego. O stwierdzenie nabycia spadku wystąpili dopiero w 2007 r. Następnie zgłosili go do opodatkowania. Jako długi i ciężary spadkowe wskazali: kredyt mieszkaniowy niespłacony za życia spadkodawcy, wydatki związane z usuwaniem skutków powodzi i koszty pochówku zmarłego.

Podatkowi od spadków podlega tylko czysta ich wartość, czyli po potrąceniu długów i ciężarów spadkowych.

Fiskus, ustalając wartość spadku do opodatkowania, nie uwzględnił wydatków poniesionych na usuwanie skutków powodzi, bo to nastąpiło już po śmierci spadkodawcy. Poza tym dokonał własnego wyliczenia wartości długów.
Wyjaśnił, że ustawa o podatku od spadków i darowizn nakazuje ustalenie wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych według cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego, odnosząc się tym samym wyłącznie do aktywów spadku. Wartość długów i ciężarów spadkowych ustala się według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia spadku i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Fiskus nie zgodził się na waloryzację długów spadkowych. W zakresie kosztów pochówku spadkodawcy ostatecznie uwzględnił tylko wydatki poniesione na wykupienie placu na cmentarzu i wykonanie nagrobka.
Spadkobiercy odwołali się od tej decyzji do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Ten zaakceptował jednak wyliczenia fiskusa.

W ocenie NSA organ podatkowy słusznie nie uwzględnił także wszystkich kosztów pochówku. Spadkobiercy ich bowiem nie wykazali. Oczywiście z doświadczenia życiowego wynika, że jeśli ktoś umrze, to musi być pochowany, ale koszty pochówku mogą być bardzo różne.
– Fiskus nie może ich wyceniać za podatnika – dodał sędzia. Z samego faktu pochówku nie wynika wartość wydatków z nim związanych.
Wyroki są prawomocne.

Więcej w Rzeczpospolitej z 29 kwietnia 2011 r.