Ulgi we wpłatach na PFRON w 2011 r.

Rzeczpospolita (2011-05-02), autor: Mateusz Brząkowski , oprac.: GR

maj 4, 2011

Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają wymaganej liczby pracowników niepełnosprawnych, mogą uzyskać tzw. ulgi we wpłatach na PFRON. Podstawą jest obowiązujący od 1 stycznia 2011 w nowym brzmieniu art. 22 ust, 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji (…) – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak wyjaśnia ekspert współpracujący z „Rz”, przepis ten obecnie stanowi, że wpłaty na PFRON, o których mowa w art. 21 ustawy o rehabilitacji, ulegają obniżeniu z tytułu zakupu usługi, z wyłączeniem handlu, lub produkcji pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych będących osobami niepełnosprawnymi zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności lub niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo albo osobami z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją – zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, w wysokości co najmniej 30 proc. To o 20 proc. więcej, niż było do 31 grudnia 2010.

Zmianę wprowadziła nowelizacja ustawy o rehabilitacji z 29 października 2010 r. Jej art. 8 ust. 1 stanowi, że pracodawca, który przed dniem wejścia w życie ustawy (1 stycznia 2011 r.) nabył prawo do obniżenia wpłat, może je wykorzystać na warunkach dotychczasowych w ciągu 12 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej informacji.

Pozostałe przepisy dotyczące udzielania ulg się nie zmieniły. Tak więc tak jak do tej pory warunkiem obniżenia wpłaty jest terminowe uregulowanie należności za zrealizowaną produkcję lub usługę oraz otrzymanie informacji o kwocie obniżenia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 2 maja 2011 r.