Jak donosi Rzeczpospolita, tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.  Sprawa dotyczyła Niemiec. Tam urzędy odmawiały zatrudnionym na jej terenie, ale zamieszkałym na stałe w innych państwie UE dodatkowych świadczeń. Były to pieniądze, które z pomocy społecznej otrzymują pracownicy niewidomi i głuchoniemi.

Ich sytuację regulują przepisy rozporządzenia Rady (EWG) nr 1612/68 w sprawie swobodnego przepływu pracowników wewnątrz Wspólnoty oraz przepisy rozporządzenia Rady w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie. Wskazują one, że w każdym państwie członkowskim migrujący niepełnosprawni mają prawo do takich samych przywilejów podatkowych, socjalnych czy szczególnej ochrony jak krajowi.

Tymczasem według niemieckich przepisów pieniądze z pomocy społecznej zależą wyłącznie od miejsca zamieszkania.

Komisja Europejska zaskarżyła te przepisy do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sędziowie stwierdzili, że Niemcy uchybiły zobowiązaniom państwa członkowskiego i muszą dostosować swe regulacje do norm UE.

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 maja 2011 r.