Sankcje za eksploatację instalacji bez pozwolenia

DZIENNIK ZACHODNI (2011-05-11), autor: Mariusz Dyka , oprac.: GR

maj 12, 2011

Jakie pozwolenia należy uzyskać, jakich zgłoszeń dokonać, aby eksploatując instalacje uniknąć kłopotów związanych z naruszeniem przepisów ochrony środowiska – pyta Dziennik Zachodni.

Jak czytamy w dzienniku, w ostatnim czasie głośno było o karach wynoszących aż 10.000 zł nakładanych na przedsiębiorców, którzy nieterminowo złożyli do urzędów marszałkowskich zbiorcze sprawozdania na temat odpadów. Część przedsiębiorców nie ma jednak świadomości, że negatywne skutki może przynosić również eksploatacja instalacji wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, bez wymaganych pozwoleń czy też zgłoszeń.

W ustawie Prawo ochrony środowiska zawarto zasady administracyjnego nadzoru i ograniczania emisji z tytułu eksploatacji instalacji. Służy temu między innymi wydawanie pozwoleń emisyjnych oraz zgłaszanie instalacji. Wymienione pozwolenia wydają właściwe miejscowo organy ochrony środowiska. Są nimi odpowiednio: starosta, marszałek województwa i regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Stosowane w ostatnim okresie przez organy administracji i kontroli interpretacje przepisów wskazują, że praktycznie każde urządzenie wymagające dla pracy stałej pozycji i niepodlegające przemieszczaniu w czasie jej trwania może zostać uznane za instalację. Z pojęciem instalacji związane jest pojęcie emisji, czyli wprowadzania do środowiska substancji lub energii. Przedsiębiorców najbardziej interesować powinny takie formy emisji jak: emisja gazów lub pyłów do powietrza, odpadów, ścieków, hałasu i wibracji oraz pól elektromagnetycznych.

Pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza wymagane jest dla instalacji o ile nie jest ona wymieniona w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. Zaś warunki i tryb wydawania, wygaszania i ograniczania pozwolenia na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w zasadniczej części regulują przepisy ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne.

Instalacja, której eksploatacja nie wymaga uzyskania żadnego z omówionych wyżej pozwoleń, może dla legalizacji wymagać dokonania stosownego zgłoszenia.  Dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w praktyce najczęściej obowiązek dokonania zgłoszenia dotyczył będzie instalacji emitujących gazy lub pyły do powietrza. Treść zgłoszenia powinna spełniać wymagania wskazane w art. 152 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska.

Jeżeli nie posiadamy wymaganych przepisami pozwoleń i zgłoszeń jesteśmy zagrożeni sankcjami karnymi i finansowymi. Warto zatem dokonać przeglądu posiadanych dokumentów, sprawdzić jakie wymagania stawiają wobec nas przepisy prawa. Pamiętać przy tym trzeba, że regulacje prawne w zakresie ochrony środowiska ulegają w ostatnim czasie ciągłym zmianom. Nawet jeżeli jeszcze kilka lat temu spełnialiśmy wszystkie wymagania przepisów dziś może być już inaczej.

Więcej w Dzienniku Zachodnim z 11 maja 2011 r.



Opłaty za korzystanie ze środowiska: Generator Sprawozdania dla WIOŚ oraz Urzędu Marszałkowskiego
zobacz więcej »