Rentę cywilną może podwyższyć tylko sąd

Dziennik Gazeta Prawna (2011-05-11), autor: Małgorzata Piasecka , oprac.: GR

maj 12, 2011

Obowiązek płacenia renty cywilnej może wynikać z umowy, z zapisu testamentowego, a także bezpośrednio z ustawy (renty odszkodowawcze, wypłacane na przykład przez sprawcę wypadku komunikacyjnego, zobowiązanego do naprawienia szkody, gdy poszkodowany utracił zdolność do pracy i zwiększyły się jego potrzeby życiowe) – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak wyjaśnia dziennik, wysokość renty określona przez sąd lub wynikająca z umowy może ulec zmianie w trakcie spełniania świadczenia. Zarówno uprawniony, jak i zobowiązany mają prawo żądać, aby sąd podwyższył lub obniżył wysokość renty, w zależności od zmiany sytuacji majątkowej lub osobistej stron.
 
Na zmianę wysokości renty nie wpłynie polepszenie lub pogorszenie stanu zdrowia poszkodowanego, ale gospodarcze następstwa tych zmian.

Występując o podwyższenie renty cywilnej, warto też pamiętać o uchwale Sądu Najwyższego z 20 kwietnia 1994 r., który stwierdził, że istotny spadek siły nabywczej pieniądza, o którym mowa w art. 3581 par. 3 kodeksu cywilnego, może uzasadniać zmianę wysokości renty odszkodowawczej na podstawie art. 907 par. 2 kodeksu cywilnego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 maja 2011 r.