.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Szkolenia: Przedsiębiorcy rzadko sięgają po unijne pieniądze

Dziennik Gazeta Prawna (2011-05-16), autor: Beata Lisowska, oprac.: AJ

Polscy przedsiębiorcy nie chcą realizować projektów z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, jeśli wiąże się to z uzyskaniem pomocy publicznej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Jak wynika z omawianego w „DGP” badania wykonanego przez firmę SMG/KRC na zlecenie PARP, około 19 proc. przedsiębiorców korzysta ze szkoleń finansowanych z funduszy unijnych. To oznacza, że liczba przedsiębiorców, którzy wysyłają pracowników na dotowane szkolenia, wzrosła od 2007 r. prawie dwukrotnie. Niepokojące jest jednak to, że przedsiębiorcy najchętniej wysyłają pracowników na szkolenia ogólne lub sugerują wręcz, żeby za unijne pieniądze szkolili się z własnej inicjatywy po godzinach pracy. Sami natomiast rzadko sięgają po środki UE na podnoszenie kwalifikacji kadr, w tym zwłaszcza po te, które są dostępne w regionach.

Przedsiębiorcy wolą wysyłać podwładnych na ogólnodostępne szkolenia dotowane przez UE, nawet jeśli są niskiej jakości. Chcą uniknąć unijnej biurokracji i ryzyka, które wiąże się z realizacją projektów. Do korzystania z projektów, w których występuje pomoc publiczna, przedsiębiorców zniechęca skomplikowana sprawozdawczość i czas, który trzeba poświęcić na dopełnienie wszystkich formalności związanych z obsługą dotowanych szkoleń.

Zdaniem ekspertów w przyszłej perspektywie finansowej udział firm w wykorzystaniu unijnych funduszy na podnoszenie kwalifikacji pracowników powinien być większy. Może to umożliwić tzw. bon edukacyjny, dzięki któremu pracodawca mógłby samodzielnie wybrać szkolenie, które jego zdaniem będzie najbardziej przydatne pracownikom.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 maja 2011 r.


dodano: 2011-05-17 11:46Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.