.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Fikcyjna rezerwa emerytalna

Rzeczpospolita (2011-05-16), autor: Aleksandra Kurowska, oprac.: GR

Fundusz Rezerwy Demograficznej, który miał zabezpieczać wypłatę świadczeń w przyszłości, służy do bieżącego łatania dziury budżetowej.

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, ZUS wydaje miesięcznie na emerytury prawie 9 mld zł. A w FRD, który miał być zabezpieczeniem tych wypłat, jest zaledwie 10 mld zł. Pada on ofiarą słabej kondycji budżetu.

W ubiegłym roku rząd zabrał z FRD 7,5 mld zł, w tym będzie to 4 mld zł, a w przyszłym – jak wynika z projektu ustawy budżetowej – 3 mld zł. W efekcie fundusz, którym zarządza ZUS, wciąż jest fikcyjnym zabezpieczeniem wypłat naszych emerytur.

W 1998 roku, gdy uchwalono reformę emerytalną, zaplanowano, że do FRD będzie trafiać 1 proc. składek. Po to, aby dysponował on nadwyżką, która realnie zabezpieczałaby wypłatę świadczeń. Ale przez pierwsze lata nie przelano tam ani złotówki. Obecnie składka wynosi wciąż mniej, niż planowano – 0,35 proc.

Podobnie jest z wpływami z prywatyzacji. Przez lata ich nie było – kolejne rządy uznawały, że są pilniejsze wydatki. Donald Tusk w expose obiecał to zmienić i dzięki temu od 2009 r. FRD dostaje blisko 40 proc. wpływów z prywatyzacji.

Tyle tylko, że w drugiej połowie 2009 r. rząd zdecydował, że już teraz uruchomi wypłaty z funduszu. W 2010 r. na bieżące emerytury przekazano aż 7,5 mld zł.


Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 maja 2011 r.


dodano: 2011-05-17 14:04Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.