Najem: Kiedy ryczałt tylko od kwoty samego czynszu

Rzeczpospolita (2011-05-18), autor: Łukasz Sitek , oprac.: GR

maj 18, 2011

Wynajmujący rozliczający się z  fiskusem ryczałtem ze stawką 8,5 proc. mają coraz więcej wątpliwości dotyczących, od czego ryczałt płacić: czy tylko od kwoty czynszu, czy doliczać do niego również pieniądze, jakie najemcy zwracają wynajmującym za media, czyli m.in. gaz, wodę, energię – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak zauważa dziennik, organy podatkowe nie mają wątpliwości i już od dłuższego czasu zgodnie twierdzą, że należności za media nie są przychodem wynajmującego. Przykładem jest interpretacja IS w Łodzi z 27 kwietnia 2011 (IPTPB2/415-16/11-2/AK).

Izba wyjaśniła, że podstawą generowania przychodów z najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Określona w umowie wysokość czynszu stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, natomiast wszelkie opłaty eksploatacyjne związane z przedmiotem najmu ponoszone przez najemcę nie są składnikami przychodu osiąganego z tego tytułu.

Izba zastrzegła jednak, że z umowy powinno wynikać, że to najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. W takiej sytuacji opłaty te (…) nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego. Przychodem do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym jest jedynie otrzymana kwota czynszu wynikająca z umowy najmu. Natomiast należności z tytułu opłat uiszczanych przez najemcę nie są przychodem i tym samym nie trzeba od nich płacić ryczałtu.

W dużo gorszej sytuacji są ci wynajmujący, którzy w umowach nie zamieścili odpowiednich zapisów i wynika z nich jedynie, że otrzymują jedną kwotę bez rozbicia na czynsz i opłaty za media. Wówczas warto zastanowić się nad zmianą treści umów.

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 maja 2011 r.