Kobiety będą pracować dłużej

Dziennik Gazeta Prawna (2011-05-19), autor: Anna Gielewska , oprac.: GR

maj 20, 2011

To przyszły rząd wprowadzi reformy w systemie emerytalnym: wydłużenie i zrównanie wieku przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn. Jednak decyzje w sprawie reformy mundurówek mogą zapaść już teraz – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Jak czytamy w dzienniku, Polska jest zapóźniona wobec reszty Europy w reformowaniu systemu emerytalnego. W tej kadencji wiele się już nie zmieni, więc ciężar reform będzie musiał wziąć na siebie kolejny rząd. Do jego głównych zadań będzie należało zrównanie czasu pracy kobiet i mężczyzn oraz wydłużenie wieku emerytalnego.

Skutki zapóźnienia odczuwają kobiety – przeciętna emerytura kobieca to 70 proc. kwoty wypłacanej mężczyznom.

W dodatku w przyszłości, w systemie opartym na uzbieranych oszczędnościach, także nie będzie lepiej. Symulacje wypłat emerytur z OFE mówią, że świadczenia kobiet nadal będą niskie.

Rząd opracował harmonogram zrównania wieku przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn oraz podniesienia granicy do 67. roku życia. Cały proces miałby być prowadzony systematycznie i zacząłby się w 2015 roku i zakończył 10 lat później. 

W sprawie reformy mundurówek nowy system nie będzie obowiązywał obecnie służących. Rząd chce, by do otrzymania emerytury uprawniało 25 lat służby i ukończenie 55. roku życia, a związkowcy chcą 20 lat służby i 50 lat.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 maja 2011 r.