Rośnie liczba pracowników niepełnosprawnych starających się o podwyższenie stopnia niepełnosprawności

Dziennik Gazeta Prawna (2011-05-23), autor: Michalina Topolewska , oprac.: GR

maj 23, 2011

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, więcej niepełnosprawnych pracowników występuje o podwyższenie stopnia niepełnosprawności w związku ze stopniowym obniżaniem dofinansowania do ich pensji. Od stycznia 2012 r. zmniejszają się kwoty dofinansowania do wynagrodzeń, które otrzymują pracodawcy zatrudniający osoby z lekkim lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

W związku ze zmianą przepisów niektóre powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności obserwują wzrost liczby wniosków składanych o podwyższenie stopnia niepełnosprawności.

– Widzimy wzrost w przypadku osób, które mają orzeczony lekki stopień niepełnosprawności, a chcą uzyskać umiarkowany – mówi w „DGP” Beata Podleśna, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku.

Bożena Zimoch, przewodnicząca powiatowego zespołu we Wrocławiu, dodaje, że niektórzy zatrudnieni chcą uzyskać znaczny stopień niepełnosprawności, do którego przysługuje najwyższa dopłata. Do podwyższenia stopnia niepełnosprawności namawiają ich sami pracodawcy, często grożąc zwolnieniem.

– Również osoby, które po raz pierwszy składają u nas wniosek, mówią, że pracodawca chce, aby przed zatrudnieniem uzyskali orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności – mówi Bożena Zimoch.

Problem dostrzega też PFRON, który przekazuje pracodawcom dopłaty do pensji. Zdaniem Funduszu jego skala jest na razie niewielka.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 maja 2011 r.