Czy będą nowe zasady obliczania kapitału początkowego

Gazeta Wyborcza (2011-05-30), autor: Leszek Kostrzewski , oprac.: GR

maj 31, 2011

Minister pracy chce zmienić przepisy w naliczaniu kapitału początkowego. Dzięki temu Polacy, którzy pracowali krócej niż sześć miesięcy przed 1999 rokiem będą mieli wyższe emerytury – czytamy w Gazecie Wyborczej.

Obecnie wyliczanie kapitału początkowego odbywa się na podstawie skomplikowanego wzoru. ZUS tłumaczy, że nie może do wzoru podstawić czterech czy pięciu miesięcy, tylko pełne lata. Jeżeli więc ktoś pracował ponad sześć miesięcy, ZUS zaokrągla jego pracę do roku, jeżeli mniej, to… ma wpisywane zero – informuje dziennik.

Od 1999 r. każdy ma indywidualne konto emerytalne w ZUS, na które co miesiąc pracodawca przekazuje z pensji składki emerytalne. Przed 1999 rokiem takich kont nie było. Pracodawca przesyłał składki za wszystkich pracowników zbiorczo i trafiały one do jednego worka. ZUS od kilku lat ma za zadanie rozdzielić te zaległe składki na poszczególnych pracowników.

Składki osób, które pracowały przed 1999 rokiem, nazywamy kapitałem początkowym. Oblicza go ZUS na wniosek pracownika

ZUS dopisuje do konta emerytalnego pieniądze tylko tym, którzy pracowali przed reformą przynajmniej pół roku i jeden dzień a tym, którzy przed reformą pracowali krócej składki przepadają. Minister pracy zapowiedziała zmianę przepisów.

Więcej w Gazecie Wyborczej z 30 maja 2011 r.