MPiPS i GIP w sprawie współczynnika ekwiwalentowego w 2011 r.
Zniesiona od stycznia zasada oddawania wolnego za święto przypadające tego samego dnia co wolne wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wpłynęła na liczbę dni, które przypadają do przepracowania w poszczególnych miesiącach kalendarzowych. To wpływa na obliczenie współczynnika ekwiwalentowego służącego do ustalenia ekwiwalentu za jeden dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Rzeczpospolita omawia stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Głównego Inspektoratu Pracy dotyczące obliczania współczynnika.
zobacz więcej »
Rozliczanie podatku VAT w 2011 r.
Szkolenie w Poznaniu w dniu 2 czerwca 2011 r.
zobacz więcej »
Trzynastkę trzeba ująć w okresie, którego dotyczy
Zgodnie z układem zbiorowym pracy jednostka wypłaca trzynastkę do końca maja, a tak naprawdę robi to w marcu. Trzynastka dotyczy roku poprzedniego. Na moment wypłaty trwa badanie sprawozdania finansowego za rok miniony (ma ustawowy obowiązek badania). Czy możemy zapisać w polityce rachunkowości, że w sposób ciągły, na przestrzeni lat zaliczam bilansowo ten wydatek do kosztów roku bieżącego, czy powinniśmy zaksięgować trzynastkę do rozliczeń międzyokresowych kosztów biernych w korespondencji z kontami zespołu „5” w grudniu roku badanego – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
zobacz więcej »
Paragon z kasy będzie dowodem
Zmiany w ustawie o rachunkowości i VAT (druk sejmowy 2179) umożliwią ujmowanie w księgach pewnych typów wydatków na podstawie paragonów fiskalnych – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
zobacz więcej »
Niezagrożone emerytury z ZUS
Zadłużenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na koniec 2012 roku wyniesie 17,7 mld zł. ZUS na wypłatę emerytur wykorzysta pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Rząd poprawiłby kondycję FUS, wydłużając wiek emerytalny i podwyższając składkę rentową – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
zobacz więcej »
VAT: Czy zabudowa kuchni to modernizacja lokalu mieszkalnego
Firmy montujące szafy wnękowe, zabudowę kuchni i łazienek nie są pewne, z jaką stawką VAT wystawiać faktury.
zobacz więcej »
Faktury mieszane zgodne z prawem
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził (SA/Wa 2317/10), że kopie faktur papierowych mogą być przechowywane w formie elektronicznej. Sprawa dotyczyła spółki, która w ciągu miesiąca wystawiała faktury w tysiącach sztuk – informuje Rzeczpospolita.
zobacz więcej »
Urzędnicy mają już kilka polis OC do wyboru
Na rynku pojawiły się pierwsze oferty ubezpieczeń dla urzędników na pokrycie odszkodowań, jakie zapłacą za decyzje wydane z naruszeniem prawa – donosi Rzeczpospolita.
zobacz więcej »
Czy będą nowe zasady obliczania kapitału początkowego
Minister pracy chce zmienić przepisy w naliczaniu kapitału początkowego. Dzięki temu Polacy, którzy pracowali krócej niż sześć miesięcy przed 1999 rokiem będą mieli wyższe emerytury – czytamy w Gazecie Wyborczej.
zobacz więcej »
Karty do głosowania także dla niewidomych
Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, osoby niewidome będą mogły głosować przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a – tak wynika z przyjętej przez Sejm nowelizacji Kodeksu wyborczego (Dz.U. z 2011r. Nr 21, poz. 112 z późn. zm.). Celem nowych przepisów jest ułatwienie głosowania wyborcom niepełnosprawnym. Za takiego będzie uważana osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
zobacz więcej »
MRR chce zwiększyć liczbę projektów dla osób niepełnosprawnych
Mimo, że osoby niepełnosprawne są jedną z priorytetowych grup objętych wsparciem programu „Kapitał ludzki”, to z dostępnych możliwości skorzystało tylko 93 tys. niepełnosprawnych, czyli zaledwie 3 proc. osób biorących udział w dotowanych projektach – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
zobacz więcej »
dodano: 2011-06-01 10:03