.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

logo
» NEWSLETTER: 8 czerwca 2011 r. «

Elastyczne formy zatrudnienia – rozwiązania stosowane w polskim systemie prawnym

Materiał Państwowej Inspekcji Pracy dotyczący kodeksowych i pozakodeksowych elastycznych form zatrudnienia:  umów na czas określony, umów cywilnoprawnych, telepracy, work sharing’u i job sharing’u; systemów czasu pracy: równoważnych norm czasu pracy w wersji klasycznej (system równoważenia godzinowego oraz dniówkowego), weekendowego systemu czasu pracy, zadaniowego systemu czasu pracy; rozkładów czasu pracy: obniżenie wymiaru czasu pracy, indywidualne rozkłady czasu pracy opiekunów dzieci.
zobacz więcej »


Problemy rozliczania dofinansowań i refundacji z PFRON  w firmach zatrudniających osoby niepełnosprawne

Szkolenia w Gdańsku (16 czerwca 2011 r.), Poznaniu (22 czerwca), Krakowie (22 lipca)
zobacz więcej »


PFRON jeszcze trzy lata na obecnych zasadach?!

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, posłowie parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych przygotowali projekt ustawy, która jeszcze przez trzy lata pozwala zachować osobowość prawną PFRON.
zobacz więcej »


Kara porządkowa za niestawienie się do pracy w wolną sobotę

Pracownica dostała karę porządkową z powodu niestawienia się do pracy w sobotę, a w jej firmie soboty są dniami wolnymi. Czy powinna dostać na piśmie oświadczenie, że ze wzglądu na potrzeby firmy ma przyjść w sobotą do pracy, czy wystarczy forma ustna. Czy w takim wypadku zasadna jest kara porządkowa? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Za opiekę nad żoną w ciąży będzie zasiłek

Żona pracownika jest w ciąży i przebywa na L4. Lekarz zakazał jej kierowania pojazdem. W związku z tym, że zbliża się termin je wizyty lekarskiej, mąż musi ją dowieźć na miejsce. Nikt inny nie ma takiej możliwości, a jazda autobusem jest zbyt ryzykowna dla ciąży. Czy w takiej sytuacji pracownik może poprosić lekarza o wystawienie L4 ze względu na opieką nad chorą żoną – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Urlop macierzyński przed porodem jest nieobowiązkowy

Minimum dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Mówi o tym art. 180 § 3 kodeksu pracy. – Jeżeli pracownica nie korzysta z takiego wolnego przed prognozowaną przez lekarza datą porodu, to pierwszym dniem macierzyńskiego jest dzień przyjścia na świat dziecka – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Druga ustawa deregulacyjna

Propozycje zmian dotyczących: przekazywania ZUS RMUA, skrócenia czasu przechowywania deklaracji ZUS, wydłużenia okresu wykorzystania zaległego urlopu, skrócenia okresu przedawnienia należności wobec ZUS.
zobacz więcej »


Najwyższa podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w czerwcu, lipcu i sierpniu 2011 r.

Komunikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 6 czerwca 2011 r.
zobacz więcej »


Więcej etatów w urzędach dla niepełnosprawnych

Jak informuje Rzeczpospolita, posłowie rozpoczynają prace nad poprawionym projektem nowelizacji ustaw o służbie cywilnej, o pracownikach urzędów państwowych i o pracownikach samorządowych, który może stworzyć nawet kilka tysięcy etatów dla niepełnosprawnych w administracji.
zobacz więcej »


Emerytury: Zasady przyznawania świadczeń dla urodzonych w latach 1949 – 1968

Osoby urodzone w latach 1949 – 1968 mogą nabyć prawo do wcześniejszej emerytury i to nie tylko pracowniczej czy z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach, ale także emerytury przysługującej na podstawie Karty nauczyciela. Osobom urodzonym w latach 1949 -1968 nie przysługuje natomiast możliwość uzyskania wcześniejszej emerytury z tytułu uprawnienia do renty wypadkowej, a także emerytury dla nauczycieli akademickich – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Dla kogo emerytura z urzędu

Osobie pobierającej rentę z tytułu niezdolności do pracy, która ukończyła powszechny wiek emerytalny, ZUS przyznaje z urzędu emeryturę i to nawet wtedy, gdy ma ona krótki staż ubezpieczenia – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Wcześniejsza emerytura pracownicza już tylko dla mężczyzn

Wcześniejsza emerytura może być przyznana tylko tym osobom, które nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Oznacza to, że spośród osób urodzonych przed 1949 r. obecnie już tylko mężczyźni mogą nabyć wcześniejsze uprawnienia emerytalne, gdyż kobiety ukończyły już bowiem 60 lat – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »

dodano: 2011-06-08 10:24Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.