.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Naczelny Sąd Administracyjnych oddalił skargi kasacyjne organu podatkowego, który nie chciał wydać podatnikom zaświadczenia o tzw. pomocy de minimis. O jego wydanie wystąpili wspólnicy spółki jawnej. Chodziło o możliwość wykorzystania jednorazowej amortyzacji. Organ podatkowy odmówił wydania zaświadczenia. Jego zdaniem wnioskodawcy nie mieli prawa do uzyskania pomocy w postaci jednorazowej amortyzacji – czytamy w Rzeczpospolitej.

Fiskus tłumaczył, że spółka jawna, w której wnioskodawcy byli wspólnikami, osiągnęła w roku podatkowym 2006 przychód ze sprzedaży wraz z należnym VAT w wysokości przekraczającej limit odnoszący się do małego podatnika. W związku z tym przestała być małym podatnikiem, co wykluczało ją z grona podmiotów uprawnionych do uprzywilejowanej amortyzacji w postaci jednorazowego odpisu amortyzacyjnego (pomocy de minimis).

Wspólnicy natomiast uważali, że pojęcie małego podatnika, należy odnosić do osoby wspólnika – osoby fizycznej, a nie do spółki jawnej.

Rację podatnikom przyznał sąd pierwszej instancji w wyroku z 26 maja 2011 r. (II FSK 115/10). Istotne znaczenie dla sprawy ma nowelizacja spornego przepisu (art. 22k ust. 7 ustawy o PIT) obowiązująca od 22 maja 2009 r. Od tego momentu z ustawy jasno wynika, że w wypadku spółki niemającej osobowości prawnej kwota limitu odpisów amortyzacyjnych dotyczy spółki.


Więcej w Rzeczpospolitej z 1 czerwca 2011 r.


dodano: 2011-06-08 15:58Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.