Późniejsza wypłata nie zwalnia ze składek na FP

Rzeczpospolita (2011-06-20), autor: Michał Jakubowski , oprac.: GR

cze 20, 2011

Umowa-zlecenie, z której zgłosiliśmy zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, trwała od 2 stycznia z miesięcznym wynagrodzeniem 1000 zł. Z końcem maja umowa została zakończona, a zleceniobiorca – wyrejestrowany z ubezpieczeń. Jednak wynagrodzenie za kwiecień i maj w wysokości 2000 zł będzie wypłacone pod koniec czerwca. Od 1 czerwca ta osoba jest zatrudniona na umowę o pracę w innej firmie. Czy w takiej sytuacji od wynagrodzenia ze zlecenia naliczamy składkę na Fundusz Pracy? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Tak – odpowiada „Rz”. Suma wypłacana w czerwcu ze zlecenia jest wyższa niż minimalne wynagrodzenie, a zleceniobiorca z tej umowy podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Oczywiście rozliczenie należnych składek na ubezpieczenia społeczne powinno nastąpić w raporcie ZUS RCA z kodem 30 00 XX, bo wynagrodzenie jest wypłacane w następnym miesiącu po wyrejestrowaniu zleceniobiorcy z ubezpieczeń.

Na obowiązek opłacania składki na FP nie ma wpływu to, jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca w czerwcu. Znaczenie ma bowiem w tym wypadku to, że ze zlecenia zleceniobiorca podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i wypłacone mu wynagrodzenie było wyższe od minimalnej płacy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 20 czerwca 2011 r.