ZUS sprawdzi autentyczność dokumentów

Dziennik Gazeta Prawna (2011-07-06), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

lip 6, 2011

Polacy pracujący poza granicami kraju ubiegający się o emerytury z ZUS mają wątpliwości, czy wypłata ich świadczeń zostanie zawieszona na podstawie art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Czy faktycznie muszą się zwolnić z pracy u zagranicznych pracodawców? – pyta Dziennik Gazeta Prawna.

Przepisy te mają także zastosowanie do emerytur przysługujących osobom pozostającym w stosunku pracy w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Dotyczy to także osób zatrudnionych w większości państw, z którymi Polskę łączą dwustronne umowy międzynarodowe w dziedzinie zabezpieczenia społecznego, m.in. w USA. W praktyce oznacza to, że osoba zatrudniona w USA ubiegająca się o emeryturę z ZUS spełni warunek rozwiązania stosunku pracy, jeżeli rozwiąże go przed przejściem na emeryturę. Jeśli tego nie zrobi, emerytura nie będzie wypłacana aż do czasu dopełnienia tej formalności.

„DGP”: Czy jeśli osoba ponownie zatrudni się u tego samego pracodawcy, to ZUS wznowi wypłatę emerytury?

Tak. Przepisy nakazują podjęcie wypłaty od miesiąca, w którym emeryt przynajmniej przez jeden dzień nie pracował u tego samego pracodawcy. Jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek o ponowną wypłatę świadczenia. Do takiego wniosku należy koniecznie dołączyć świadectwo pracy albo zaświadczenie pracodawcy potwierdzające fakt i datę rozwiązania stosunku pracy.

„DGP”: Czy takie świadectwo musi być przetłumaczone na język polski?

Dokument składa się w oryginale – bez konieczności dokonywania tłumaczenia na język polski – w oddziale ZUS lub za pośrednictwem zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej miejsca zamieszkania. Nie ma zatem potrzeby składania tłumaczenia dokumentu. Gwarantują to przepisy międzynarodowe, które nakazują uwzględnianie dla celów emerytalno-rentowych także dokumentów wystawionych w języku urzędowym innego państwa – będącego stroną zawartej przez RP umowy międzynarodowej o zabezpieczeniu społecznym oraz innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii. W przypadku wątpliwości co do autentyczności zagranicznych dokumentów ZUS może zwrócić się do instytucji ubezpieczeniowej państwa, w którym emeryt jest lub był zatrudniony, z prośbą o weryfikację wymienionych dokumentów lub informacji w nich zawartych.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 lipca 2011 r.