Kto może wymontować kratkę z auta bez konsekwencji podatkowych

Rzeczpospolita (2011-07-06), autor: Marcin Szymankiewicz , oprac.: GR

lip 6, 2011

Od 1 stycznia 2011 r. homologacja ciężarowa w samochodach o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony nie daje korzyści podatkowych. Wielu przedsiębiorców zastanawia się więc nad usunięciem kłopotliwej przegrody w bagażniku. Czy oznacza to konieczność skorygowania odliczonego wcześniej VAT – stawia pytanie Rzeczpospolita.

Regułą jest, że podatnik obniża podatek należny o naliczony na podstawie przepisów obowiązujących w momencie rozliczenia VAT. Późniejsza ich zmiana nie powoduje utraty prawa do dokonanego już obniżenia VAT należnego, a zatem nie powoduje konieczności korygowania podatku. Niekiedy obowiązek ten wynika jednak z przepisów szczególnych. Rozpatrzmy, jak wygląda ten problem w zależności od momentu nabycia samochodu.

Podatnicy przerabiający samochody nabyte przed 1 maja 2004 muszą się oprzeć na ówcześnie obowiązujących przepisach ustawy o VAT z 1993 r. Przepisy starej ustawy o VAT nie przewidywały utraty nabytego prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodu ciężarowego, w razie jego późniejszej przeróbki na osobowy. Zatem w przypadku zmiany statusu samochodu nabytego przed 1 maja 2004 podatnik nie będzie zobligowany do zwrotu wcześniej odliczonego VAT naliczonego.

Przerabiając samochód ciężarowy nabyty w okresie od 1 maja 2004 do 21 sierpnia 2005, musimy pamiętać, że wówczas istotne znaczenie dla ustalenia charakteru pojazdu miała jego dopuszczalna ładowność. Art. 86 ust. 3-5 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do 21 sierpnia 2005, nie nakładał obowiązku korekty odliczonego uprzednio VAT od samochodu przerobionego następnie na osobowy. Wprowadzenie zmian i zarejestrowanie aut jako osobowych nie rodzi więc konieczności korygowania podatku naliczonego.
Przerabiając samochód ciężarowy nabyty od 21 sierpnia 2005 do końca 2010 r., musimy pamiętać, że wówczas istotne znaczenie dla ustalenia charakteru pojazdu miała jego dopuszczalna masa całkowita.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT stwierdzało się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów. Jeśli w pojeździe, dla którego stacja ta wydała zaświadczenie potwierdzające prawo do odliczania VAT bez ograniczeń, zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd nie spełniał wymagań, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT, podatnik musiał zawiadomić o tym urząd skarbowy. Miał na to siedem dni od wprowadzenia zmian. Jeżeli zostały one wykonane w ciągu 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny, podatnik musiał skorygować kwotę podatku naliczonego w całości w rozliczeniu za okres, w którym dokonał zmian. Gdy przeróbki zostały wykonane już po upływie 12 miesięcy, to nie trzeba było korygować VAT. 

Więcej w Rzeczpospolitej z 6 lipca 2011 r.