Imprezy motywują do pracy

Rzeczpospolita (2011-07-13), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

lip 13, 2011

Wydatki na spotkanie okolicznościowe mogą być kosztem, ale tylko w części przypadającej na pracowników. Nie da się odliczyć uczestnictwa gości spoza firmy – czytamy w Rzeczpospolitej.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPB3/423-88/10/11-S/KS).
Spółka zorganizowała piknik. Zaprosiła pracowników (także z firm powiązanych) wraz z rodzinami. Poczyniła wydatki m.in. na oprawę muzyczną, katering, ochronę, sprzątanie, zaplecze sanitarne, dekoracje, zakup upominków, pobyt gości z Niemiec. Czy można je zaliczyć do podatkowych kosztów? Zapytała we wniosku o interpretację.

Tak, ale tylko w części dotyczącej pracowników – uznał fiskus. Podkreślił, że imprezy okolicznościowe i integracyjne są związane z prowadzoną działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, wpływają również na zacieśnienie więzi zatrudnionych z przełożonymi.

Uczestnicząc w tego rodzaju spotkaniach, pracownicy konsolidują się z firmą, a mając świadomość, że pracodawca o nich dba, sumienniej wywiązują się ze swoich obowiązków. Efektywność pracy wykonywanej przez silnie zmotywowany i zharmonizowany zespól skutkuje wzrostem przychodu.

Trudno natomiast – zdaniem poznańskiej Izby Skarbowej – dostrzec związek z przychodem wydatków na zabawę osób towarzyszących. Impreza miała charakter rozrywkowy, a co za tym idzie, związek między obecnością na niej członków rodzin a wydajnością pracowników jest zbyt daleki.
Wydatków na osoby towarzyszące nie można też traktować jako kosztów pracowniczych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 11 lipca 2011 r.