.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Rekompensata za błędy bez PIT

Dziennik Gazeta Prawna (2011-07-21), autor: Ewa Konderak, oprac.: GR

Odszkodowanie wypłacone przez byłego pracodawcę za zaniżenie emerytury jest zwolnione z podatku dochodowego.

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, sąd nakazał spółce wypłatę podatnikowi odszkodowania wraz z należnymi odsetkami ustawowymi. Wypłacona suma była kwotą netto i stanowiła różnicę pomiędzy faktycznie otrzymaną emeryturą netto a tą, którą podatnik powinien otrzymać, gdyby spółka prawidłowo wystawiła świadectwo pracy (w kwocie netto).

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 5 lipca 2011 r. (nr IPTPB2/415-67/U-4/DS) podkreślił, że odszkodowanie obejmuje wyłącznie stratę, jakiej doznał podatnik w związku z błędami popełnionymi przez byłego pracodawcę. Nie obejmuje ono utraty zarobku, który byłby się urzeczywistnił, gdyby zdarzenie wywołujące szkodę nie nastąpiło.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia się z opodatkowania inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie. Wyjątek stanowią: odszkodowania lub zadośćuczynienia: otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą; dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

W konsekwencji otrzymane przez podatnika odszkodowanie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jego wypłata nie powoduje zatem u otrzymującego obowiązku zapłaty podatku.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 lipca 2011 r.

dodano: 2011-07-21 18:37Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.