.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #
www.gazetapodatkowa.pl - podatki, rachunkowość, prawo pracy, składki, zasiłki, emerytury, księgowość
Prowadzimy działalność gospodarczą i jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. Otrzymaliśmy fakturę VAT, na której nie umieszczono naszego NIP. Czy w tej sytuacji możemy odliczyć VAT naliczony z tej faktury, czy też powinniśmy wystawić notę korygującą?

Zasadnicze elementy, jakie powinna zawierać faktura, określone zostały w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnicy podatku VAT obowiązani są wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży oraz dane dotyczące sprzedawcy i nabywcy.

Ponadto, stosownie do § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur (Dz. U. z 2011 r. nr 68, poz. 360), prawidłowo wystawiona faktura VAT powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, NIP sprzedawcy i nabywcy.

W przypadku stwierdzenia pomyłek czy też błędów w wystawionych fakturach podatnicy mają dwa narzędzia umożliwiające ich naprawienie: fakturę korygującą (wystawia sprzedawca) i notę korygującą (wystawia nabywca).

W sytuacji opisanej w pytaniu brak NIP na fakturze jest, moim zdaniem, brakiem formalnym, który można uzupełnić w drodze noty korygującej. Skoro firma Czytelnika jest czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą, a otrzymana faktura zawiera jej dane, to przysługuje jej prawo do odliczenia VAT zawartego w tej fakturze, pod warunkiem że nabyte towary bądź usługi służą do wykonywania czynności opodatkowanych.

Pomimo że brak NIP należy uznać za niedostatek faktury, który powinien być uzupełniony poprzez wystawienie noty korygującej, to żaden przepis ustawy o VAT ani rozporządzenia nie zabrania odliczania VAT z takiej faktury.

Gazeta Podatkowa nr 58 (786) z dn. 2011.07.21, strona 6
Dział: VAT i akcyza
Autor: Dorota Goral

dodano: 2011-07-21 18:50Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.