Kiedy ująć korektę obniżającą obrót

Rzeczpospolita (2011-07-27), autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

lip 27, 2011

Zgodnie z ustawą o VAT wystawca faktury korygującej może zmniejszyć podstawę opodatkowania, jeśli ma potwierdzenie jej otrzymania przez odbiorcę towarów lub usług. Wystarczy odpowiednio wypełniona zwrotka pocztowa – czytamy w Rzeczpospolitej.

Z pytaniem zwróciła się spółka z o.o., która zajmuje się dystrybucją napojów alkoholowych. Zdarza się, że musi wystawiać faktury korygujące zmniejszające podstawę opodatkowania. Zwykle faktury korygujące są wysyłane kontrahentom listami poleconymi za potwierdzeniem odbioru. Na tzw. zwrotce pocztowej znajduje się informacja o numerze faktury korygującej zawartej w przesyłce. Kiedy kontrahent otrzymuje list, potwierdza jego odbiór umieszczając na zwrotce swój podpis i datę. Następnie zwrotka jest przesyłana do spółki.

Izba skarbowa zgodziła się, że posiadanie takiej zwrotki pozwala na obniżenia podstawy opodatkowania VAT. Przepisy nie wymagają bowiem od takiego potwierdzenia żadnej szczególnej formy.

Ta sama spółka zapytała również, czy wystarczającym potwierdzeniem otrzymania przez kontrahenta faktury korygującej jest jego podpis złożony na kopii faktury posiadanej przez sprzedawcę. W interpretacji z 30 czerwca 2011 (IPPP1-443-813/ll-4/IGo) Izba Skarbowa w Warszawie uznała, że tak. Korzystne dla podatników są także inne odpowiedzi fiskusa dotyczące tego problemu. Przykładem jest interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 stycznia 2010 (ILPP2/443-1460/09-2/SJ), w której uznała, że wystarczy m.in. potwierdzenie przesłane pocztą elektroniczną lub faksem.

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 lipca 2011 r.