W czasie zawieszenia działalności nie można zapomnieć o firmie

Rzeczpospolita (2011-07-27), autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

lip 27, 2011

Przedsiębiorca, który zawiesza działalność gospodarczą, nie odprowadza zaliczek na podatek dochodowy. Powinien jednak pamiętać o złożeniu zeznania podatkowego. Ma również prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Niektóre koszty może więc uwzględniać w rozliczeniach podatkowych – czytamy w Rzeczpospolitej.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wskazuje, jakie prawa i obowiązki ciążą na przedsiębiorcy, który zdecydował się na przerwę w działalności firmy. Jej art. 143 ust. 3 mówi, że nie może on wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z ust. 4 tego przepisu wynika jednak, że:

– ma on prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,

– może przyjmować należności,

– musi regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,

– ma prawo zbywać własne środki trwale i wyposażenie.

Ponadto osoba, która zawiesiła działalność, ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z tą działalnością. Musi także wykonywać wszelkie obowiązki nakazane prawem. Ma też prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który zawiesił działalność, musi też pamiętać, że może być poddany kontroli na takich samych zasadach, jakby prowadził firmę.

Składniki majątku, które nie są używane na skutek takiego zawieszenia, nie są amortyzowane. Odpisów nie nalicza się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęła się przerwa w działalności firmy (art. 22C pkt 5 ustawy o PIT i art. i6c pkt 5 ustawy o CIT).
Z przepisów o podatku dochodowym wynika również, że w czasie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie opłaca zaliczek na podatek dochodowy. Dotyczy to także podatników, którzy odprowadzają je w formie uproszczonej lub kwartalnie. 

Przedsiębiorca, który zawiesił działalność, nie może jej wykonywać i osiągać z niej bieżących przychodów. Ma jedynie prawo przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia.
Zasady te są bardzo rygorystyczne. Uniemożliwiają np. uzyskiwanie przychodów z najmu składników majątku wykorzystywanego wcześniej w firmie.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 lipca 2011 r.