Korzystniejsze zasady ustalania kapitału początkowego

Dziennik Gazeta Prawna (2011-08-16), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

sie 16, 2011

Już we wrześniu pierwsze osoby pracujące zaledwie przez kilka tygodni przed 1 stycznia 1999 r., którym ZUS do tej pory odmawiał ustalenia wysokości kapitału początkowego, będą mogły złożyć wnioski w tej sprawie – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

ZUS będzie obliczał wysokość kapitału początkowego także z krótszych okresów niż sześć miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym. W takim przypadku staż pracy ma być określany w dniach. Dzięki temu do przyszłej emerytury ustalanej na zasadach kapitałowych będzie doliczony cały okres opłacania składek bez względu na jego długość.

Nowelizacja ustawy emerytalnej ma na celu zablokowanie bardzo niekorzystnej dla ubezpieczonych praktyki, która nie miała żadnych podstaw prawnych. W ustawie tej wcześniej nie było żadnego przepisu, który by określał minimalny okres opłacania składek uprawniający do obliczenia wysokości kapitału początkowego.

Do tej pory w najgorszej sytuacji były osoby, które w ciągu roku rozpoczynały pracę zawodową. W takim bowiem przypadku ZUS przychód z pracy z trzech miesięcy dzielił przez 12 miesięcy i tak otrzymana niska kwota była dopiero podstawą do ustalenia wysokości kapitału początkowego. Rozwiązanie to było dyskryminujące dla ubezpieczonych będących w takiej sytuacji, bowiem nie ze swojej winy ich kapitał był sztucznie zaniżany. Ma się to zmienić po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ustawy emerytalnej.

Do czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy osoba pracująca przed 1 stycznia 1999 r. ma prawo do ustalenia wysokości kapitału początkowego z 20 lat wybranych z całego okresu pracy lub 10 kolejnych lat.
Jednak do tej pory ubezpieczony miał prawo do wybrania tych 10 lat wyłącznie z okresu od 1 stycznia 1980 r. do 31 grudnia 1998 r. Teraz znowelizowana ustawa zlikwiduje górną granicę ograniczającą okres, z którego będzie liczony kapitał początkowy.

Osoby, którym ZUS ustalił wysokość kapitału początkowego na podstawie przepisów sprzed nowelizacji z 28 lipca 2011 r., po wejściu jej w życie będą mogły złożyć wniosek o ponowne określenie jego wysokości. Jeśli osoba uprawniona do ponownego przeliczenia wysokości kapitału początkowego nie zrobi tego teraz, to ZUS przeliczy z urzędu wysokość kapitału początkowego przy ustalaniu wysokości emerytury. W przypadku ponownego przeliczenia kapitału początkowego zakład ma obowiązek wydać decyzję w ciągu 60 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 sierpnia 2011 r.