.
W bazie wiedzy znajduje się  3965  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zakupy finansowane dotacją są wyłączone z katalogu kosztów

Dziennik Gazeta Prawna (2011-08-22), autor: Dziennik Gazeta Prawna, oprac.: AJ

Wydatki inwestycyjne, tj. poniesione na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, sfinansowane z dotacji nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Działalność gospodarcza prowadzona przez podatnika otrzymała jednorazową dotację ze środków europejskich. Umowa o dofinansowanie realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007 - 2013, Priorytet 8, Społeczeństwo Informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki, Działanie 8.1, wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej.

Płatności wypłacano częściowo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Czy wydatki poniesione na: materiały biurowe, nabycie wartości niematerialnych i prawnych, zakup nowych środków trwałych, bieżące potrzeby firmy oraz towary i wynagrodzenia dla pracowników ponoszone ze środków dotacji de minimis, można zaksięgować w ramach działalności gospodarczej w kosztach uzyskania przychodów?

Otrzymane przez podatnika dofinansowanie, które zostało przeznaczone na sfinansowanie wydatków inwestycyjnych, tj. nabycie środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast pozostałe środki pochodzące z otrzymanej pomocy, które nie zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków inwestycyjnych, związanych bezpośrednio z zakupem środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, będą stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej zwolniony z opodatkowania.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Jednak wydatki poniesione na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć również pozostałych wydatków ponoszonych przez wnioskodawcę, które są sfinansowane z otrzymanej dotacji. Nie uważa się bowiem za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122, 129, 136 i 137 ustawy o PIT.

Ta część otrzymanego dofinansowania, która nie zostanie przeznaczona na sfinansowanie wydatków inwestycyjnych, będzie stanowić przychód podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej, zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47c, 129, 136 ustawy o PIT.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 sierpnia 2011 r.

dodano: 2011-08-22 19:05







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.