Antykryzysowe umowy terminowe w praktyce

GAZETA PODATKOWA (2011-08-29), autor: Agata Barczewska , oprac.: GR

sie 29, 2011
www.gazetapodatkowa.pl - podatki, rachunkowość, prawo pracy, składki, zasiłki, emerytury, księgowość

Na podstawie ustawy antykryzysowej łącznie zatrudnienie w ramach umowy na czas określony nie może przekroczyć 24 miesięcy (zakładając, że nie będzie między umowami co najmniej trzymiesięcznej przerwy). Ustawa nie wskazuje jednak ani początkowego, ani końcowego terminu stosowania tej zasady. Czy w związku z tym, w razie zawarcia umowy na czas określony, np. od 1 września 2011 r., w okresie dwóch lat od jej podpisania będzie można zawierać nieograniczoną ilość umów na czas określony, bez ryzyka, że przekształcą się one w stałe umowy?

NIE. Uchylenie stosowania art. 251 K.p. powodującego przekształcenie trzeciej z kolei umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony (o ile między umowami nie wystąpiła co najmniej miesięczna przerwa) przewidziane jest tylko w okresie stosowania ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz. U. z 2009 r. nr 125, poz. 1035 ze zm.), tzw. ustawy antykryzysowej. Po zakończeniu jej obowiązywania, tj. po 31.12.2011 r., art. 251 K.p. ponownie będzie stosowany. Odnosi się to nie tylko do umów na czas określony, które zostaną zawarte 1 stycznia 2012 r. lub po tym dniu, ale także do umów tego rodzaju, które zostały lub zostaną zawarte w czasie ustawy antykryzysowej i swoim terminem końcowym wykroczą poza 2011 r. Wynika to z art. 34 ust. 2 wspomnianej ustawy. Wyłączenie tej regulacji w odniesieniu do umów, które zostały lub zostaną zawarte pod rządami ustawy antykryzysowej i przekroczą okres jej obowiązywania byłoby w praktyce przedłużeniem mocy obowiązującej tej ustawy, co nie było założeniem ustawodawcy. Należy zwrócić uwagę, że omawiana ustawa ma charakter czasowy i taki też charakter mają przewidziane w niej rozwiązania prawne. Jak stanowi art. 34 ust. 1 ustawy antykryzysowej, ograniczenia w zatrudnianiu pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony przewidziane w art. 13 ustawy, obowiązują nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2011 r. Nie wydaje się, aby można było ten przepis interpretować w sposób rozszerzający.


Zatrudniamy pracowników na podstawie umowy na czas określony. Czy po przekroczeniu w październiku br. 24 miesięcy trwania takich umów będziemy musieli zatrudnić ich na stałe?

Ustawa antykryzysowa nie przewiduje takiego obowiązku. Pracodawca ma swobodę w podjęciu decyzji co do dalszego zatrudniania pracownika, którego umowa o pracę zakończyła się i jednocześnie wyczerpany został 24-miesięczny limit zatrudniania terminowego wprowadzony w art. 13 ustawy antykryzysowej. Brak jest również podstaw do przyjęcia, że umowy na czas określony, które w trakcie ich obowiązywania przekroczą limit, przekształcą się z tego powodu w umowy na czas nieokreślony. Zarówno Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jak i Główny Inspektorat Pracy stoją na stanowisku, iż takie przekształcenie nie następuje. W konsekwencji, mimo przekroczenia limitu, strony nadal będzie wiązać umowa na czas określony, chociaż naruszająca regulacje ustawy antykryzysowej.

Gazeta Podatkowa nr 69 (797) z dn. 2011.08.29, strona 4
Autor: Agata Barczewska