Czy można żądać pieniędzy za wystawienie duplikatu faktury

Rzeczpospolita (2011-08-29), autor: Ewelina Furmańczyk , oprac.: GR

sie 29, 2011

Zgubiłem fakturę, którą otrzymałem od dostawcy Internetu. Aby odliczyć z niej VAT i zaliczyć wydatek do kosztów prowadzonej przeze mnie firmy, wystąpiłem o wydanie duplikatu. Dostawca Internetu żąda za to ode mnie opłaty. Czy ma do tego prawo? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Jak odpowiada ekspertka współpracująca z Rzeczpospolitą zasady wystawiania faktur reguluje ustawa o VAT oraz rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 68, poz. 360).

Z przepisów tych wynika jednoznacznie, że wystawienie faktury jest obowiązkiem przedsiębiorcy. W praktyce zdarza się jednak, że wystana faktura nigdy do kontrahenta nie dociera, ulega zniszczeniu lub zaginięciu.

Wtedy sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę zgodnie z danymi zawartymi w jej kopii. Nie jest to czynność dobrowolna, zobowiązują go do tego przepisy. Faktura wystawiona ponownie musi zawierać wyraz „duplikat” i datę jej wystawienia. Dokument ten powinien być wystawiony w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca. Duplikat faktury, ma moc prawną równą fakturze pierwotnej.

Przepisy nie zawierają regulacji zakazujących pobierania opłat za wystawianie i wysyłanie duplikatów faktur. W konsekwencji wiele firm, w tym zwłaszcza operatorów sieci telefonicznych, uznało za dopuszczalne ich wprowadzenie za wystawianie i wysyłanie duplikatów faktur. Wielu odbiorców zgadza się na zapłatę. Brak duplikatu oznacza bowiem, że nie mają prawa odliczyć VAT zawartego w cenie towaru lub usługi. Jeśli jednak sprzedawca nie uwzględni wniosku nabywcy o wydanie duplikatu faktury nieodpłatnie, to kupujący straci prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony. Wtedy nabywca może próbować dochodzić od swojego kontrahenta naprawienia szkody na podstawie przepisów prawa cywilnego.

Uzależnienie wystawienia duplikatu od uiszczenia opłaty jest więc ryzykowne. Tym bardziej że odmowa wystawienia faktury jest wykroczeniem lub przestępstwem skarbowym. Wynika to z art. 62 § 1 i 5 kodeksu karnego skarbowego.

Jeśli jakaś firma zdecyduje się jednak na pobieranie jakiejś kwoty pieniędzy za wystawienie duplikatu faktury, to będziemy mieć do czynienia z poborem opłaty. Istnieje więc ryzyko, że organy podatkowe potraktują odpłatne wystawienie duplikatu za usługę w rozumieniu VAT. Wtedy uznają, że w pobieranej opłacie zawarty jest 23-proc. VAT, a sama czynność powinna być udokumentowana fakturą.

Więcej w Rzeczpospolitej z 29 sierpnia 2011 r.