.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Urlop bezpłatny nie liczy się do stażu

Rzeczpospolita (2011-09-07), autor: Nieznany, oprac.: GR

Okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 174 § 2 k.p.).

Jak czytamy w Rzeczpospolitej miesiące czy lata, kiedy podwładny korzystał z bezpłatnego wolnego, nie będą brane pod uwagę przy ustalaniu różnych uprawnień. To powoduje, że jeśli pracownik wykorzystał taką zawodową przerwę, będzie miał krótszy okres wypowiedzenia angażu lub niższą odprawę pieniężną.

Uprawnienia te wiążą się z długością zakładowego stażu pracy, do którego nie wlicza się urlopu bezpłatnego. W tym okresie nie nabywa się też uprawnień do innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy, np. do nagrody jubileuszowej.

Urlopu bezpłatnego nie wlicza się też do okresów składkowych i nieskładkowych, o których mówi ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.). Może to zwłaszcza mieć znaczenie przy nabyciu prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, które zależą od posiadania wskazanych w tej ustawie minimalnych okresów składkowych i nieskładkowych. Natomiast w razie śmierci pracownika podczas urlopu bezpłatnego jego rodzinie przysługuje prawo do odprawy pośmiertnej, której wysokość określa art. 93 k.p.

Więcej w Rzeczpospolitej z 6 września 2011 r.


dodano: 2011-09-07 06:47Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.