Firmy zapłacą zalegle wynagrodzenie w ratach

Dziennik Gazeta Prawna (2011-09-07), autor: Łukasz Guza , oprac.: GR

wrz 7, 2011

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będzie mógł odroczyć termin spłaty należności przez pracodawcę, jeśli ma on szansę na poprawę swojej kondycji finansowej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na dogodne warunki wyrównania należności wobec FGŚP. Tak wynika z ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz niektórych innych ustaw.

Przewiduje ona, że fundusz może podpisać z dłużnikiem, który zawarł układ z wierzycielami w postępowaniu upadłościowym, porozumienie w sprawie określenia warunków zwrotu należności przysługującej funduszowi, w szczególności rozłożyć je na raty, odroczyć termin ich spłaty.

Obecnie FGŚP wobec takiego pracodawcy musi wszczynać postępowanie egzekucyjne, które ma na celu zwrot świadczeń wypłaconych jego pracownikom ze środków funduszu. A to często prowadzi do ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa. Dzięki zmianom, likwidacji mogą uniknąć te firmy, które zawarły układ z wierzycielami, a więc mają jeszcze szanse na poprawę swojej kondycji ekonomicznej. Stanie się tak, gdy FGŚP przystanie na dogodne warunki spłaty ich zobowiązań.

Pracodawca musi jednak pamiętać, że jeśli warunki zwrotu należności będą stanowiły pomoc publiczną, porozumienie z FGŚP w tej sprawie może być zawarte wyłącznie zgodnie z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej na restrukturyzację przedsiębiorstwa. Takie porozumienie będzie mogło być zawierane przez dyrektora biura FGŚP.

Nowe regulacje wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 września 2011 r.