Minister skarbu państwa pomoże prywatnym przedsiębiorcom

Dziennik Gazeta Prawna (2011-09-07), autor: KRZYSZTOF TOMASZEWSKI , oprac.: GR

wrz 7, 2011

Przedsiębiorcy mogą się ubiegać o wsparcie ministra skarbu państwa niebędące pomocą publiczną. Można je uzyskać m.in. na sfinansowanie inwestycji. Wsparcie może zostać udzielone nie tylko w postaci pożyczki, lecz także w formie objęcia przez ministra akcji lub udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym firmy – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Od 27 sierpnia 2011 r. obowiązuje rozporządzenie ministra skarbu państwa regulujące warunki udzielania przedsiębiorcom wsparcia, które nie jest pomocą publiczną. Wsparcie to może być skierowane zarówno do przedsiębiorców publicznych, jak i prywatnych bez względu na ich wielkość. Powinni oni prowadzić działalność gospodarczą przynajmniej trzy pełne lata obrotowe. Wymóg ten wprowadzono po to, by ograniczyć ryzyko związane z ewentualnym wyborem firmy o małym doświadczeniu i słabej renomie rynkowej.

Ustawodawca przewidział także możliwość udzielania wsparcia przedsiębiorcom, którzy funkcjonują krócej niż trzy lata obrotowe. W takich przypadkach pomoc została uzależniona np. od wyników analizy przedstawionego biznesplanu.

Udzielenie wsparcia następuje na podstawie umowy zawartej między przedsiębiorcą a ministrem skarbu państwa. W dokumencie tym muszą się znaleźć nie tylko informacje o wielkości, formie i przeznaczeniu wsparcia. Przedsiębiorca musi się też zobowiązać m.in. do wykorzystania uzyskanej pomocy zgodnie z celem, na który została udzielona, oraz wykonania całej inwestycji.

Z nowych przepisów wynika, że środki pozyskane od ministra skarbu państwa muszą stanowić uzupełnienie nakładów własnych przedsiębiorcy, które muszą pokryć co najmniej 30 proc. kosztów inwestycji realizowanej przy współudziale resortu. Przy czym udział przedsiębiorcy jest podwyższany w przypadku zwiększonego poziomu ryzyka wykazanego np. w biznesplanie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z dnia 6 września 2011 r.