Kasa jest niepotrzebna, jeśli płaci instytucja

Rzeczpospolita (2011-10-03), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

paź 3, 2011

Lekarze współpracujący z NFZ oraz prawnicy świadczący pomoc z urzędu nie muszą wydawać paragonów – informuje Rzeczpospolita.

Od 1 maja br. lekarze i prawnicy nie są już zwolnieni z obowiązku wydawania paragonów. Ale kasę musi kupić tylko ten, kto świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Jeśli więc np. adwokat obsługuje tylko firmy, to nowy obowiązek w ogóle go nie dotyczy.

Co ma jednak zrobić, jeśli wpadnie mu tzw. urzędówka. Tą kwestią zajęła się Izba Skarbowa w Poznaniu (interpretacja nr ILPP2/443-449/11-4/S J). Jej zdaniem usług obrony prawnej z urzędu nie trzeba ewidencjonować w kasie. Wykonywane są bowiem na zlecenie sądu. Korzystające z pomocy prawnej osoby fizyczne nie uczestniczą w procesie rozliczenia świadczenia.

Podobnie będzie w sytuacji lekarzy rozliczających się z NFZ (interpretacja IS w Warszawie, nr IPPP2/443-560/11-4/KOM). Wykonują oni usługi zdrowotne na podstawie zawartej z funduszem umowy. On je też w całości finansuje. W związku z tym zdaniem izby to fundusz jest nabywcą usługi. Medycy nie muszą więc rejestrować obrotu w kasie. Istotne jest bowiem to, kto nabywa daną usługę, a nie to, kto ją faktycznie odbiera.

Więcej w Rzeczpospolitej z 3 października 2011 r.