.
W bazie wiedzy znajduje się  3961  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Limit chorobowego taki sam za cały i za pół miesiąca

Rzeczpospolita (2012-01-03), autor: Michał Jakubowski, oprac.: AJ

Podstawa wymiaru dobrowolnej składki chorobowej nie jest miesięczna. Nie można jej więc zmniejszać proporcjonalnie do dni ubezpieczenia w danym miesiącu – czytamy w Rzeczpospolitej.

Zleceniobiorca, którego zatrudniamy i zgłaszamy do ubezpieczeń w ZUS od 20 grudnia 2011 r., otrzymał za ten miesiąc pensję w wysokości 6000 zł. Jak w tej sytuacji mam liczyć kwotą ograniczenia podstawy wymiaru składki na jego ubezpieczenie chorobowe do 250 proc, skoro ustawa mówi o ograniczeniu miesięcznym. Czy przeliczać mam to ograniczenie odpowiednio do dni kalendarzowych pracy w grudniu - pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

W zasadzie prawie zawsze podstawą wymiaru składek jest przychód, jaki zleceniobiorca uzyskuje w związku z wykonywaniem umowy. Należy przy tym pamiętać, że do pracujących na podstawie umów cywilnych ma odpowiednie zastosowanie rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Wymienia ono takie przychody, od których nie trzeba opłacać składek ani na ubezpieczenia społeczne, ani zdrowotne.

Podstawa wymiaru składek na wszystkie ubezpieczenia społeczne to zwykle ta sama kwota. Jednak trzeba pamiętać o dwóch sytuacjach, kiedy można zmienić bazę do liczenia składek emerytalnych i rentowych oraz składki chorobowej. Wynikają z limitów opłacania tych danin.

Składki emerytalno-rentowe płacimy w roku do czasu osiągnięcia rocznego limitu ich podstawy wymiaru, czyli do osiągnięcia kwoty równej 30-krotności przeciętnego prognozowanego na dany rok wynagrodzenia.
W 2011 r. było to 100 770 zł, a w 2012 r. jest 105 780 zł.
Tego przekroczenia nie stosuje się przy naliczaniu składki chorobowej. Ale trzeba pamiętać o innym limicie.
Dla zleceniobiorcy ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Dlatego podstawa wymiaru składki na to ubezpieczenie za dany miesiąc nie może przekraczać równowartości 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. W grudniu 2011 oraz w styczniu i lutym 2012 limit ten wynosi 8540 zł miesięcznie.

Podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie należy proporcjonalnie zmniejszać, gdy dana osoba została nim objęta w trakcie miesiąca. Mimo więc takich sytuacji, gdy umowa-zlecenie została zawarta w trakcie miesiąca lub trwała cały miesiąc, ale ubezpieczenie chorobowe tylko przez jego część, to i tak składkę chorobową trzeba naliczyć i opłacić od kwoty przychodu, który stanowi podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych

Więcej w Rzeczpospolitej z 2 stycznia 2012 r.

dodano: 2012-01-03 12:49Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.