W bazie wiedzy znajduje się  3890  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jak liczyć amortyzację po ulepszeniu

Rzeczpospolita (2013-02-21), autor: Rzeczpospolita, oprac.: GR

Spółka z o.o. zmodernizowała środek trwały, użytkowany od stycznia 2010 roku. Jego wartość początkowa to kwota 150 000 zł. Stawkę amortyzacyjną ustalono na poziomie 20 proc. Nakłady na modernizację środka trwałego, poniesione w styczniu br. to kwota 40 000 zł. Jak ustalić nowe odpisy amortyzacyjne od tego środka trwałego? - pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Jak odpowiada dziennik „Rz”,w opisanym przypadku nowa wartość początkowa środka trwałego wyniesie 190 000 zł. Od tak ustalonej wartości środka trwałego należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej, niż po przyjęciu środka trwałego do użytkowania po ulepszeniu. Jeśli założymy, że modernizację zakończono w styczniu i w tym miesiącu oddano środek trwały do użytkowania po modernizacji, to od tego miesiąca spółka powinna ewidencjonować miesięczne odpisy amortyzacyjne w wysokości: 190 000 x 20 proc. / 12 = 3166,67.

Odpisów w nowej wysokości należy dokonywać do momentu, kiedy ich suma zrówna się z wartością początkową środka trwałego po ulepszeniu, przy zastosowaniu pierwotnie ustalonej stawki amortyzacji.

Ulepszenie środka trwałego może spowodować nie tylko zmianę wysokości odpisów amortyzacyjnych. Spółka powinna także ocenić, czy modernizacja ta wpływa na okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego. W takiej sytuacji możliwa jest zmiana pierwotnie ustalonego okresu dokonywania odpisów. Ustawa o rachunkowości nakazuje bowiem - przy ustalaniu okresu amortyzacji – uwzględnianie właśnie okresu ekonomicznej użyteczności, na który wpływają, między innymi:

- liczba zmian, na których pracuje środek trwały,

- wydajność, mierzona liczbą godzin jego pracy lub liczbą wytworzonych produktów (lub inną miarą),

- tempo postępu techniczno- ekonomicznego.

Jeżeli zatem spółka oceni, że ulepszenie spowodowało wydłużenie okresu użytkowania, powinna podjąć decyzję, czy zasadne jest zastosowanie nowej stawki amortyzacyjnej.

Poza tym weryfikacja poprawności stosowanych w jednostce stawek wynika z art. 32 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Taka zmiana może jednak nastąpić dopiero od następnego roku obrotowego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 20 lutego 2013 r.

dodano: 2013-02-21 16:00







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
NASI PARTNERZY
popon       gazetapodatkowa       payu       elsa       isource       sygnity       press       beyond       thawte
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.