Choroba zawodowa rodzi roszczenia

Dziennik Gazeta Prawna (2013-06-17), autor: Rafał Krawczyk , oprac.: GR

cze 17, 2013

Otrzymałem decyzję o stwierdzeniu u mnie choroby zawodowej. Jeśli będzie to możliwe, chcę jednak nadal pracować u dotychczasowego pracodawcy. Czy w tej sytuacji będą mi przysługiwać jakieś świadczenia? Czy przepisy określają, jaki może być maksymalny procent uszczerbku na zdrowiu przy chorobie wibracyjnej ? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Z treści pytania wynika, że zatrudnionemu będzie przysługiwało jednorazowe odszkodowanie. Należy się ono pracownikowi (ubezpieczonemu), który na skutek choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy. Natomiast długotrwały uszczerbek na zdrowiu to takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie. Wniosek o wypłatę jednorazowego odszkodowania zatrudniony powinien złożyć do płatnika składek (pracodawcy). Pracodawca jest zobligowany do skompletowania dokumentacji, a po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez podwładnego – do przekazania dokumentacji do oddziału ZUS.

Nie da się określić maksymalnego procentu uszczerbku na zdrowiu przy schorzeniu wskazanym w pytaniu, gdyż zrobi to lekarz orzecznik ZUS. Należy pamiętać, że uszczerbek na zdrowiu nie może przekroczyć 100 proc. – nawet wtedy, gdy choroba zawodowa spowodowała uszkodzenia kilku narządów czy kończyn. Lekarz orzecznik ZUS ustala stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu oraz jego związek z chorobą zawodową na podstawie bezpośredniego badania ubezpieczonego i posiadanej dokumentacji medycznej oraz dokumentacji dotyczącej określonego wypadku przy pracy albo choroby zawodowej. Jest on jednak związany decyzją organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o stwierdzeniu choroby zawodowej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 czerwca 2013 r.