.
W bazie wiedzy znajduje się  3964  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wnioski o zaległe emerytury bez ograniczeń

Dziennik Gazeta Prawna (2014-02-03), autor: Bożena Wiktorowska, oprac.: GR

Osoby, którym ZUS wstrzymał wypłatę świadczeń na podstawie niekonstytucyjnych przepisów, mogą wystąpić o wypłatę zaległości w dogodnym dla nich terminie – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Emeryci czekają na wejście w życie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r.

Zawieszeni emeryci mają dodatkowe powody do zadowolenia. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że ustawa nie przewiduje ograniczeń w czasie na ubieganie się o takie pieniądze.

- Nie ma terminu określającego, do kiedy emeryci uprawnieni do zaległych emerytur mają składać wnioski. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone do ustawy, aby osoby mające prawo do świadczenia nie miały problemów podatkowych – wyjaśnia dla „DGP” Zbigniew Januszek, wicedyrektor departamentu ubezpieczeń społecznych w resorcie pracy.

Ustawodawca na etapie prac parlamentarnych nad projektem ustawy wprowadził poprawkę. Polegała ona na wykreśleniu z jego treści przepisu przewidującego 12-miesięczny termin na złożenie dokumentu w ZUS. Ustawodawca zostawił emerytom swobodę wyboru optymalnego terminu na jego złożenie. Tym samym nie ma potrzeby wydania rozporządzenia wykonawczego regulującego kwestię terminu końcowego składania wniosków.

Zdaniem resortu powodów do niepokoju nie mają też osoby, których sprawy toczą się w sądach. 
- ZUS wycofa wszystkie apelacje złożone od negatywnych dla siebie wyroków. Osoby, które wystąpiły do sądu, będą mogły otrzymać wypłaty na podstawie ustawy - dodaje Zbigniew Januszek.

Prawo do otrzymania zawieszonej wypłaty mają zainteresowani, którzy łącznie spełnią dwa warunki. Pierwszy określa, że prawo do takiego rozwiązania mają osoby, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r. Drugim warunkiem jest to, aby prawo do emerytury zostało zawieszone po 30 września 2011 r. w związku z kontynuowaniem zatrudnienia bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy. Jeśli ZUS otrzyma wniosek od osoby uprawnionej, wyda decyzję w ciągu 60 dni od ustalenia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania.

To ważna uwaga dla osób, które do 31 października 2011 r. nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego. Ustawa nakłada na zainteresowanych dodatkowe obowiązki - muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie o wysokości przychodów za lata 2011 i 2012. W tym przypadku obowiązują przepisy dotyczące wstrzymywania wypłaty świadczenia określone w art. 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. Dz.U. z 2013 r. poz. 1440 z późn. zm.).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 stycznia 2014 r.

dodano: 2014-02-03 18:30Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.