Firma może działać w wirtualnym biurze

Rzeczpospolita (2014-02-12), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

lut 12, 2014

Sądy stają po stronie przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność bez samodzielnej siedziby – donosi Rzeczpospolita.

Urząd Skarbowy odmówił spółce z o.o. nadania numeru NIP, twierdząc, że nie spełniła warunku właściwego ustanowienia siedziby. Podany przez nią adres został bowiem wskazany także przez 20 innych podmiotów gospodarczych.

Fiskus uznał, że siedziba spółki jest nierzeczywista (wirtualna) i nie wiąże się z jej faktyczną działalnością. Niemożliwe jest bowiem, aby ponad 20 podmiotów prowadziło swoją działalność w jednym pomieszczeniu.

Przeprowadzone przez pracowników skarbówki oględziny wykazały, że znajdują się w nim tylko dwa biurka, jeden fotel, komputer z monitorem oraz regał z półkami. Spółka nie posiada wydzielonego miejsca w lokalu, nie ma więc możliwości dokonywania w sposób ciągły i stały czynności związanych z prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej. Nie ma też możliwości wykonywania w tym miejscu zarządu spółką, w tym podejmowania istotnych dla niej decyzji.

Spółka zaskarżyła decyzję do sądu, twierdząc, że nie wystąpiły okoliczności uzasadniające odmowę nadania NIP. Skarbówka nie miała prawa oceniać warunków lokalowych i przesądzać, czy wystarczą one do prowadzenia działalności. Godzi to w konstytucyjną zasadę wolności gospodarczej.

Spółka podkreśliła, że obecnie prowadzi jedynie działalność związaną z uzyskaniem decyzji administracyjnych o warunkach zabudowy, pozwalających na budowę instalacji odnawialnych źródeł energii małych instalacji. Podejmowane czynności ograniczają się do starań mających na celu przygotowanie do prowadzenia działalności polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej.

Te argumenty przekonały Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (sygn. akt: I SA/Gd 1401/13). Podkreślił, że postępowanie w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej powinno sprowadzać się jedynie do sprawdzenia spełnienia warunków formalnych. Podmioty ubiegające się o jego nadanie nie muszą już przedkładać (poza wnioskiem) żadnych dodatkowych dokumentów, takich jak umowa spółki czy umowa potwierdzająca prawo do lokalu. We wniosku zaś wystarczy podać adres siedziby.

Urząd skarbowy nie jest uprawniony do badania, czy pod tym adresem są lub mogą być wykonywane funkcje zarządcze spółki. Również okoliczność, że mają tam siedzibę także inne spółki, nie może mieć wpływu na rozstrzygnięcie w sprawie nadania numeru NIP.

Nie można odmawiać jego nadania tylko z tego powodu, że – zdaniem urzędu – spółka nie posiada środków materialnych, technicznych i finansowych do wykonywania zgłaszanej działalności gospodarczej.

Byłoby to zasadne, gdyby fiskus ustalił, że istnieją poważne przesłanki pozwalające podejrzewać, iż nadany numer zostanie wykorzystany do popełnienia oszustwa. W tej sprawie takich przesłanek nie przedstawiono.

Więcej w Rzeczpospolitej z 4 lutego 2014 r.