Jedno okienko dla firm ma naprawdę ruszyć

Rzeczpospolita (2014-03-07), autor: Marek Domagalski , oprac.: GR

mar 7, 2014
Z czterech tygodni do jednego ma być skrócona rejestracja spółki umożliwiająca rozpoczęcie działalności gospodarczej – donosi Rzeczpospolita.

Na zdecydowane przyśpieszenie rejestracji firm ma pozwolić elektronizacja procedury oraz zmniejszenie obowiązków zgłoszeniowych przedsiębiorcy. 
Zmiany takie zawiera rządowy projekt noweli ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Po co ta zmiana, skoro jedno okienko formalnie działa od marca 2009 r.? Jak przyznaje samo Ministerstwo Sprawiedliwości, autor noweli, jedyną rolą okienka jest wyznaczenie w sądzie rejestrowym miejsca składania dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jednak KRS nie może zarejestrować spółki bez skompletowania dokumentacji kierowanej za jego pośrednictwem do takich organów jak GUS czy ZUS, co wymusza korespondencję między urzędami. W wielu przypadkach proces rejestrowania firmy w KRS wręcz się wydłużył.

Zmiana polegać ma na tym, że składający wniosek o wpis do KRS nie będzie dołączał dodatkowych zgłoszeń do urzędu skarbowego, GUS i ZUS, a po wpisaniu go, niemal od ręki, dane z rejestru będą przekazywane przez system teleinformatyczny do GUS i Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników. To spowoduje automatyczne nadanie numerów REGON i NIP. Zarejestrowana 
firma będzie mogła od zaraz rozpocząć działalność.

Nadal na przedsiębiorcy będzie ciążył obowiązek przedłożenia tzw. danych uzupełniających niezbędnych w urzędzie skarbowym, GUS i ZUS, których nie ujawnia się w KRS, np. numer rachunku bankowego. Dane te będzie składał tylko na jednym formularzu do urzędu skarbowego, a ten przekaże je dalej. 
Nowela ma wejść w życie 1 października 2014 r.

Więcej w Rzeczpospolitej z 18 lutego 2014 r.