Czy rodzina złoży wniosek po śmierci uprawnionego?

Dziennik Gazeta Prawna (2014-03-13), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

mar 13, 2014
Emerytowany urzędnik nie rozwiązał stosunku pracy 30 września 2011 r. Na tej podstawie ZUS wstrzymał mu wypłatę emerytury. Zainteresowany nie dożył jednak wejścia w życie ustawy umożliwiającej wypłatę zaległej emerytury. Czy teraz jego najbliżsi dziedziczący po nim majątek mają prawo do zaległej emerytury wraz z odsetkami? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Nie – odpowiada „DGP”. Prawo do ustalenia i wypłaty zawieszonych emerytur w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. mają wyłącznie osoby, które złożyły wnioski w tej sprawie. Rodzina może więc dziedziczyć zawieszone świadczenia wyłącznie w sytuacji, kiedy osoba uprawniona za życia złożyła taki wniosek Aby to jednak było możliwe, spadkobiercy powinni złożyć wniosek o wypłatę świadczenia wraz z odsetkami w ramach niezrealizowanych zobowiązań. Pismo takie musi zawierać dane dotyczące zmarłego uprawnionego (imię i nazwisko, numer świadczenia oraz wskazanie oddziału, który wypłacał emeryturę).

Osobami uprawnionymi do zgłoszenia takiego wniosku są małżonek i dzieci, z którymi emeryt prowadził wspólne gospodarstwo domowe. W przypadku braku takich osób uprawnionymi są małżonkowie i dzieci, z którymi osoba ta nie pozostawała we wspólnym gospodarstwie domowym, a w dalszej kolejności inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawał uprawniony. Osoby uprawnione do takiego świadczenia po zmarłym muszą złożyć wniosek do ZUS w ciągu 12 miesięcy od jego śmierci.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 marca 2014 r.