Pieniądze na pożegnanie bez składek

Rzeczpospolita (2014-03-31), autor: Anna Wijkowska , oprac.: GR

mar 31, 2014
Wypłaty pieniężne, które mają zrekompensować pracownikom likwidację nagród jubileuszowych na skutek wprowadzenia nowego zakładowego układu zbiorowego pracy, nie są podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli ten układ nie przewiduje wypłaty świadczeń za staż – donosi Rzeczpospolita.

Przedsiębiorca zwrócił się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji w sprawie wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nagród jubileuszowych wypłacanych pracownikom. We wniosku wskazał, że w firmie został przyjęty nowy zakładowy układ zbiorowy pracy, który nie przewiduje przyznawania świadczeń w postaci nagród jubileuszowych. Przy okazji jego wprowadzania pracodawca zawarł z działającymi u niego organizacjami związkowymi porozumienie regulujące zasady wygaszania programu wypłaty świadczeń za staż przewidzianych w poprzednio obowiązującym zuzp. Zgodnie z treścią porozumienia w okresie przejściowym, tj. od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2017 r., pracodawca zobowiązał się wypłacać procentową część nagrody jubileuszowej obliczonej na podstawie zuzp obowiązującego do 31 grudnia 2013 r., w zależności od daty uzyskania do niej prawa. Pracownicy, którzy nabędą to uprawnienie w roku:

– 2014 – mają otrzymać to świadczenie w wysokości 45 proc. tej kwoty,

– 2015 – 35 proc. tej stawki,

– 2016 – 25 proc. jubileuszówki,

– 2017 – 15 proc. nagrody.

Jednocześnie zawarte porozumienie nie modyfikowało zasad nabywania prawa do nagrody jubileuszowej wynikających z dotychczasowego zuzp. Zachowana została reguła określająca częstotliwość nabycia prawa do świadczenia co pięć lat. Przy czym w porozumieniu pracodawca zobowiązał się dokonać jednorazowych wypłat nagród jubileuszowych w okresie przejściowym w terminie wcześniejszym niż termin nabycia do niej prawa przez poszczególnych pracowników, pod warunkiem uzyskania decyzji ZUS o braku obowiązku naliczania i odprowadzania składek społecznych z tego tytułu. Wnioskodawca wskazywał także, że te jednorazowe wypłaty będą stanowiły formę rekompensaty likwidacji nagród jubileuszowych.

W związku z powyższym stanem faktycznym pracodawca miał wątpliwość, czy mimo ustalonego w ten sposób terminu wypłaty nagrody przychód z tego tytułu podlega zwolnieniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników. Przedsiębiorca wskazał jednocześnie, że jego zdaniem warunek wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przychodów uzyskanych tytułem nagrody jubileuszowej – jakim jest nabywanie prawa do tego świadczenia nie częściej niż co pięć lat – odnosi się wyłącznie do samego prawa do świadczenia, a nie do faktu jego wypłaty (§ 2 ust. 1 rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). W ocenie wnioskodawcy wobec niezmienionej częstotliwości uzyskania prawa do nagrody jubileuszowej przychód wynikający z jej wcześniejszego wypłacenia nie powinien zostać ozusowany. Lubelski oddział ZUS w decyzji 1726 z 17 stycznia 2014 r. (WPI/200000/ 451/1726/2013) podzielił to stanowisko.

Więcej w Rzeczpospolitej z 18 marca 2014 r.