Kiedy fiskus zwróci nadwyżkę VAT

Rzeczpospolita (2014-04-09), autor: Marek Piotrowski , oprac.: GR

kwi 9, 2014
Podatnicy, którzy w okresie rozliczeniowym osiągnęli nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, często zastanawiają się, w jaki sposób skonsumować tę nadwyżkę i która opcja w ich przypadku okaże się najlepszym rozwiązaniem. Zgodnie bowiem z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT mają możliwość przeniesienia nadwyżki na kolejne okresy rozliczeniowe, co oznacza, że w najlepszym razie nadwyżka taka zostanie rozliczona w kolejnym miesiącu lub kwartale. Mogą także wnioskować o zwrot kwoty nadwyżki na rachunek bankowy – czytamy w Rzeczpospolitej.

Przyjęcie korzystnego rozwiązania wymaga znajomości terminów, w których urząd skarbowy przekazuje podatnikowi wykazaną nadwyżkę. Podstawowy termin na zwrot to 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika (art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). Przepisy dopuszczają również możliwość zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia, przy czym zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT termin ten został zarezerwowany wyłącznie dla sytuacji, w których kwota nadwyżki VAT wynika z:

– faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone,

– dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji naczelnika urzędu celnego, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,

– importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

W opinii organów podatkowych niemożliwe jest jednoczesne dochodzenie zwrotu części nadwyżki podatku naliczonego w terminie 25 dni (w stosunku do kwot spełniających warunki z art. 87 ust. 6 – np. zapłacone faktury) oraz w terminie 60 dni w pozostałej części. Z kolei najdłuższy, bo aż 180-dniowy, termin zwrotu został zgodnie z art. 87 ust. 5a ustawy o VAT przewidziany dla podatników, którzy w okresie rozliczeniowym nie wykonali czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust 8 pkt 1 ustawy o VAT, tj. wskazanych tą normą czynności wykonanych poza terytorium kraju, w związku z którymi przysługuje prawo odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego. Jeżeli jednak podatnicy ci złożą pisemny wniosek oraz zabezpieczenie majątkowe, to również w tym przypadku mogą otrzymać zwrot w terminie 60 dni.

Warto jednak pamiętać, że wszystkie wskazane terminy zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym mogą zostać przez fiskusa przedłużone, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania. W takim przypadku naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć termin zwrotu do czasu zakończenia weryfikacji rozliczeń podatnika dokonywanej w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. W takim przypadku warto rozważyć możliwość złożenia wniosku o terminowy zwrot nadwyżki podatku wraz z zabezpieczeniem majątkowym w kwocie odpowiadającej wartości dochodzonego zwrotu. Zabezpieczenie takie pozwoli na terminowe otrzymanie kwoty nadwyżki, przy czym jeżeli wniosek wraz z zabezpieczeniem zostanie złożony 13 dni przed upływem terminu zwrotu lub później, to podatnik otrzyma zwrot w terminie 14 dni od dnia złożenia zabezpieczenia. Pewnym pocieszeniem jest zapewne to, że gdy przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, podatnik otrzyma wraz ze zwrotem podatku również odsetki w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej.

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 marca 2014 r.