Refundację wpisujemy do księgi

Rzeczpospolita (2014-04-09), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

kwi 9, 2014
Prowadzę firmą. Rozliczam się za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Składki na ubezpieczenia społeczne zaliczam do kosztów uzyskania przychodów. Dostałem ich refundację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Czy muszę teraz wykazać przychód w księdze? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Tak – odpowiada dziennik „Rz”. Jeśli składki zostały zaliczone do podatkowych kosztów, to po ich zwrocie trzeba wykazać przychód. Wpisujemy go w kolumnie 8 księgi przychodów i rozchodów.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana jest płacić składki na ubezpieczenia społeczne. Ma dwie możliwości ich rozliczenia – wrzucić w koszty albo odliczyć od dochodu.

Co się bardziej opłaca? Jeśli uzyskujemy dochody, skutki podatkowe są identyczne. Różnica będzie wtedy, gdy z działalności ponieśliśmy stratę. Jeżeli wybraliśmy zaliczanie składek do kosztów, to ich wartość zwiększy stratę. Można ją rozliczyć w następnych pięciu latach. Gorzej, jeżeli nie wrzucamy ich w koszty. Wtedy przepadną, bo nie ma możliwości odliczenia ich od dochodu (ponieważ odnotowaliśmy stratę). Chyba że osiągamy też dochody z innych źródeł, np. z umowy o pracę.

Sposób rozliczania składek ma też znaczenie w momencie otrzymania refundacji. Co do zasady jest ona firmowym przychodem. Tak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków.

Nie trzeba go będzie jednak wykazywać, jeśli składki nie zostały wrzucone w koszty. Taki wniosek można wyciągnąć z art. 14 ust. 3 pkt 33 ustawy o PIT. Wyłącza on z kategorii przychodów zwrócone wydatki, które nie zostały zaliczone do kosztów. 
Oczywiście przedsiębiorca, który otrzymał refundację, nie odliczy też składek od dochodu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 marca 2014 r.